Dünya Kırım Tatar Kongresinden, Ukrayna'dan Türkiye'ye tahliyeler konusunda kamuoyuna bilgilendirme

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mart 2022, 00:41
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mart 2022, 00:41

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK), Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminin başlangıcından bu yana, Ukrayna’nın Lviv şehrinde oluşturulan Kırım Tatar Milli Meclisi Kriz Merkezinin, Türkiye’ye gitmek isteğini bildiren sığınmacılardan 713 kişiyi, 28 Şubat-09 Mart 2022 tarihleri arasında tahliye ettiğini bildirdi. Ayrıca, Kırım Tatar Milli Meclisi Kriz Merkezi’ne, Türkiye’ye tahliye olmak için kayıt yaptıran 562 kişinin ulaşımını sağlamak amacıyla çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Dünya Kırım Tatar Kongresi, 9 Mart 2022 tarihinde yayımladığı bildiri ile 24 Şubat’tan bu yana işgalci Rus saldırıları altında bulunan Ukrayna’dan, Türkiye’ye gerçekleştirilen tahliyelere ilişkin son durumu aktaran bir bildiri yayımladı. Buna göre Ukrayna’nın Lviv şehrinde oluşturulan Kırım Tatar Milli Meclisi Kriz Merkezi’ne müracaat ederek Türkiye’ye gitmek isteğini bildiren sığınmacılardan 713 kişi, 28 Şubat-09 Mart 2022 tarihleri arasında Türkiye’ye giriş yaptı. Lviv’deki Kırım Tatar Milli Meclisi Kriz Merkezine, Türkiye’ye gitmek için kayıt yaptıran 562 kişi için ise ulaşım imkanları sağlamak amacıyla çalışmaların yapıldığı belirtildi. Aynı zamanda, Dünya Kırım Tatar Kongresi ile Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin, Türkiye’ye ulaşan sığınmacıların ihtiyaçları konusunda gerekli tedbiri aldığı vurgulandı.

Dünya Kırım Tatar Kongresinin söz konusu bildirisinde yer alan ifadelerin tamamı:

“Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin kamuoyuna bilgilendirmesidir:

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminin başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bugüne Ukrayna’nın Lviv şehrinde oluşturulan Kırım Tatar Milli Meclisi Kriz Merkezi’ne müracaat ederek Türkiye’ye gitmek isteğini bildiren sığınmacılardan 713 kişi, 28 Şubat-09 Mart 2022 tarihleri arasında Türkiye’ye giriş yapmıştır. Bu sayıya bireysel imkan ve kendi araçları ile gelen sığınmacılar dahil değildir.

Çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan sığınmacılar; Kırım Tatarları, Ukrainler ve Türk vatandaşlarının eşleri, çocukları ve yakınlarından oluşmaktadır.
Halihazırda Kırım Tatar Milli Meclisi Kriz Merkezi’ne Türkiye’ye gitmek için kayıt yaptıran 562 kişi için ulaşım imkanları sağlamak amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Ancak bu sayının önümüzdeki günlerde artacağı çok yüksek ihtimaldir. Muhtemel sığınmacı sayıları konusunda Göç İdaresi Başkanlığı ile gerekli projeksiyonlar oluşturulmuştur.
Dünya Kırım Tatar Kongresi ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi, Türkiye’ye ulaşan sığınmacıların ihtiyaçları konusunda gerekli tedbiri almıştır.
Ukrayna’dan gelen ve önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen sığınmacılar konusunda Dünya Kırım Tatar Kongresi ve Kırım Derneği Genel Merkezi, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi Başkanlığı ile diğer ilgili ve yetkili kuruluşlarla 7/24 irtibatlı bir şekilde süreci yürütmeye gayret etmektedir. Bu meyanda halihazırda ulaşım için 562 kişi ve önümüzdeki günlerde bunlara eklenebilecek kişilerin de Türkiye’ye salimen intikali için gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm yetkili makamlarına, Kırım Tatar Millî Meclisi Kriz Merkezi’nde büyük fedakarlıklarla çalışan kardeşlerimize, sığınmacılar için ellerindeki tüm imkanları seferber etmeye çalışan Türkiye’deki dernek ve vakıflarımıza, yardıma koşan Türk sivil toplum kuruluşlarına, her türlü yardıma hazır olduğunu bizlere ulaşarak bildiren diasporamız mensuplarına ve Romanya’da günlerdir transfer ve ağırlama yapan kıymetli Romanya diasporamızın teşkilatları ve üyelerine teşekkür ederiz.

Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreterliği”