Dünya Kırım Tatar Kongresinden Ukrayna'daki savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan vatandaşların dikkatine!

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Mayıs 2022, 17:49
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Mayıs 2022, 17:49

Dünya Kırım Tatar Kongresi Sekreterliğinden (DQTK) Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen sığınmacılarla ilgili yeni açıklama geldi. Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreterliğinin kamuoyu bilgilendirmesinde; Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından Türkiye’ye sığınan vatandaşların, Türkiye’de bulundukları süre içinde kayıtlarının sağlanması ve kamu hizmetlerinden faydalanabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre izlemesi gereken adımlar paylaşıldı.

Dünya Kırım Tatar Kongresi, 13 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla Ukrayna’daki savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen sığınmacılara ilişkin yeni bir açıklama yayımladı. Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar tarafından yayımlanan kamuoyu bilgilendirmesinde şu ifadelere yer verildi:

DÜNYA KIRIM TATAR KONGRESİ GENEL SEKRETERLİĞİ’NDEN “SAVAŞ NEDENİYLE TÜRKİYE’YE SIĞINAN VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE”

Ankara, 13.05.2022

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından Türkiye’ye sığınan vatandaşlarımızın Türkiye’de bulundukları süre içinde kayıtlarının sağlanması ve kamu hizmetlerinden faydalanabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre;

1-İkamet İzni
2-Uluslararası Koruma

Statülerinden kendilerine uygun birini seçerek bulundukları şehirdeki Göç İdaresi Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. (Halen Göç İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan yurtlarda kalanlar hariç)

Bu noktadan hareketle:

1-İkamet İzni için müracaat etmeyi tercih eden vatandaşlarımızın; www.goc.gov.tr internet adresinden e-ikamet linkine tıklayarak ikamet başvurularını yapmaları ve verilecek randevu tarihinde istenen belgelerle birlikte bulundukları şehrin Göç İdaresi Müdürlüğünde bulunmaları şarttır. (İstenen belgeler www.goc.gov.tradresinden öğrenilebilir)

Geçerli pasaport, yasal giriş/çıkış kaydı, geçerli sağlık sigortası, gelir, ikamet izni harcı, ikamet izni kart bedeli ve başvuru formunda belirtilen diğer belgeler gibi şartları yerine getirmeleri halinde kısa dönem, aile ve öğrenci ikamet izni türlerine başvurabilecektir.

Yukarıda belirtilen şartları taşımayan ancak uluslararası koruma altına alınmak istemeyen Ukrayna uyruklu yabancılar ise insani ikamet iznine başvurabilecektir. İnsani ikamet izni başvurusu için bulundukları illerdeki il göç idaresi müdürlüklerine makul olan en kısa süre içerisinde müracaat etmeleri gerekmektedir.
İkamet izni talebi bulunan yabancılardan tek giriş vize harcı ücreti olan 1033 TL, ikamet izni belge bedeli olan 160 TL ve talep süresine bağlı olarak ikamet izni harcı hesaplanarak talep edilmektedir. (İlk ay ikamet izni harç bedeli 25$, diğer aylar 5$ olmak üzere 1 yıllık ikamet izni harç bedeli 80 ABD $’ıdır.)

***Vatandaşlarımızın uluslararası koruma altına alınmak istememesi halinde insani ikamet izni müracaatında bulunmaları tavsiye edilir.

2-Uluslararası Koruma talebinde bulunmayı tercih eden vatandaşlarımızın ise Uluslararası koruma başvurusunu, sınır kapılarında ya da bulunduğunuz ildeki İl Göç İdaresi Müdürlüğüne yapması gerekmektedir. Kural olarak başvuruyu şahsen yapmalısınız. Ancak aile üyelerinizle aynı gerekçelere sahip iseniz aile üyeleriniz adına da başvuruda bulunabilirsiniz. Aile üyelerinin arasında 18 yaşından büyük kimsenin, kendisi adına başvuruda bulunabilmeniz için tarafınıza muvafakat vermesi gerekmektedir.
Kayıt işlemleri tamamlanan başvuru sahibine ve varsa birlikte geldiği aile üyelerine, uluslararası koruma talebinde bulunduğunu belirten ve 99’la başlayan yabancı kimlik numarasını içeren “Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kimlik Belgesi” düzenlenir.

Uluslararası koruma başvurusunda bulunduktan sonra başvurduğunuz İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından mülakat randevusu verilecektir. Gerekli olması hâlinde sizinle ek mülakat yapılabilecektir. Mülakattan sonra değerlendirme süreciniz başlamış olacaktır. Bu belge sizin uluslararası koruma başvurusunda bulunduğunuzu göstermektedir. İkamet izni yerine geçen bu belge harca tabi değildir. Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kimlik Belgesi’nin geçerlilik süresi 1 yıldır.

Başvuru ve kayıt sırasında, kimlik bilgilerinizi doğru olarak bildirmek ve kimliğinizi ispatlamaya yardımcı olacak belgeleri paylaşmak zorundasınız. Eksik veya hatalı bilgi paylaşımı uluslararası koruma başvurunuzun olumlu sonuçlanmamasına neden olabileceği gibi sağlanan hak ve hizmetlerden faydalanmanıza engel olacaktır.

Talep etmeniz hâlinde başvuru, kayıt ve mülakat işlemlerindeki kişisel görüşmelerde size tercümanlık hizmeti sağlanacaktır. Refakatsiz çocuk, engelli, yaşlı, hamile, beraberinde çocuğu olan yalnız anne ya da baba veya işkence, cinsel saldırı ya da diğer ciddi psikolojik, bedensel ya da cinsel şiddete maruz kalmışsanız başvuru sürecindeki işlemlerde, hak ve hizmetlerden yararlanma konusunda size öncelik tanınacaktır.

Uluslararası koruma başvuru sahibi veya uluslararası koruma statüsü sahibi olarak adınıza düzenlenen kimlikte belirtilen ilde veya gösterilen kabul ve barınma merkezinde ikamet etmeniz gerekmektedir. İkamet ilinizden ayrılarak başka bir ile geçici süreyle gidecekseniz ilinizdeki İl Göç İdaresi Müdürlüğüne giderek “Yol İzin Belgesi” almanız gerektiğini unutmayınız. Aynı şekilde, sürekli olarak il değiştirmek istemeniz durumunda İl Göç İdaresi Müdürlüğüne giderek talepte bulunmanız gerekmektedir.

Çalışma durumunuza ait güncel bilgilerinizi 30 gün içinde,

Gelirinizi, taşınır ve taşınmazlarınızı 30 gün içinde,

Adres, kimlik ve medeni hâl değişikliklerinizi ise 20 iş günü içinde

İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bildirmekle yükümlüsünüz.

Uluslararası koruma başvurunuz 6 ay içerisinde değerlendirilecektir. Bu süre içerisinde değerlendirme yapılamaması durumunda tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır. Değerlendirme sonucunda başvurunuzun kabul edilmesi durumunda tarafınıza; kişisel bilgilerinizi, 99 ile başlayan yabancı kimlik numaranızı ve ikamet ilinizi içeren Uluslararası Koruma Statüsü Sahibi Kimlik Belgesi düzenlenecektir. Bu belge hiçbir harca tabi olmayıp ikamet izni yerine geçmektedir.

Saygılı vatandaşlarımızın bilgilerine sunulur.