Dünya Kırım Tatar Kongresinden Türkiye'ye gelen sığınmacılarla ilgili önemli açıklama

Diaspora
Ömer Kaya
22 Mart 2022, 10:44
Ömer Kaya
22 Mart 2022, 10:44

Dünya Kırım Tatar Kongresinden Türkiye’ye gelen sığınmacılarla ilgili açıklama geldi. Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreterliği, 21 Mart 2022 tarihli kamuoyu bilgilendirmesinde Türkiye’ye gelen sığınmacılara ilişkin açıklama yayımladı. DQTK Genel Sekreterliği, Lviv Kırım Tatar Milli Meclisi Kriz Merkezi koordinasyonunda Türkiye’ye gelen toplam sığınmacı sayısının 933’ü bulduğunu kaydetti.

Dünya Kırım Tatar Kongresi, Kırım Tatar Milli Meclisinin organizasyonu ile Türkiye’ye gelen sığınmacılara ilişkin açıklama yayımladı. Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar tarafından yayımlanan kamuoyu bilgilendirmesinde şu ifadelere yer verildi:

Rusya’nın Ukrayna’ya işgal girişiminin başladığı tarihten 21.03.2022 tarihine kadar Lviv’deki Kırım Tatar Millî Meclisi Kriz Merkezi tarafından organize edilen ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nca tahsis edilen otobüslerle Türkiye’ye giriş yapan toplam sığınmacı sayısı 933 kişi olmuştur.

Bu şekilde Türkiye’ye giriş yapan sığınmacılar arasındaki Kırım Tatarlarının sayısı 543 kişidir. Ayrıca kendi araç ve imkanlarıyla Türkiye’ye giriş yaparak Türkiye’deki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına kendilerini bildiren Kırım Tatar sığınmacılarının sayısı da 263 kişidir.

Böylelikle toplam 806 Kırım Tatar sığınmacı 21..03.2022 tarihi itibarı ile Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi Başkanlığı ve Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına müracaat etmiştir. Toplu olarak gelen Kırım Tatar sığınmacılar Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi Başkanlığı’nca Kırklareli, Bursa ve Eskişehir illerinde kendilerine tahsis edilen yerlerde konaklamakta olup, her türlü ihtiyaçları karşılanmaktadır. Kendi imkanları ile gelen sığınmacılar ise yakınlarının yanlarında ya da kiraladıkları meskenlerde konaklamaktadır.

Sürecin başından beri bütün imkanlarıyla sığınmacıların yanında olan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı ve AFAD’a derin teşekkürlerimizi sunarız.

Bu süreçte Türkiye’ye gelip de kayıt için müracaat yaptırmayan Kırım Tatar sığınmacıların pasaportlarının fotoğraflarını, irtibat adres ve telefon bilgilerini Kırım Derneği Genel Merkezi’ne ait +905334725020 numaralı telefona WhatsApp’tan iletmesini önemle duyururuz.

DQTK'dan anlamlı taziye | Kırım Haber Ajansı