Bulgaristan'daki Konyovetz köyü, Kırım Tatarlarının Tepreş etkinliğine ev sahipliği yaptı

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ağustos 2021, 19:32
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ağustos 2021, 19:32

Bulgaristan’daki Kırım Tatarları, 7 Ağustos 2021’de Kırım Tatarlarının geleneksel Tepreş Bayramı’nı kutladı. Şumnu bölgesi Konyovetz köyünde düzenlenen etkinliğin bu yılki hazırlıklarının ana rolünü, Tsarev Brod ve Bakhtishen Kaya köylerindeki Tatar topluluğu üstlendi. Geleneksel Tepreş Festivali’ne, Türkiye’den de sanatçılar katılım gösterdi.

Bulgaristan’daki Konyovetz köyü, Kırım Tatarlarının geleneksel Tepreş Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Bulgaristan’daki Kırım Tatar diasporası, Şumnu ilçesinde geleneksel Kırım Tatar Tepreş Bayramı’nda buluştu. Bulgaristan’daki Kırım Tatarlarının geleneksel Tepreş Festivali’ne Konyovets köyünde Kırım Tatarlarının geleneklerini ve kostümlerini sunan şarkıcılar, şairler ve halk grupları bir araya geldi. 24shumen.com sitesinin bugün aktardığı habere göre bu yılki kutlama etkinliğine, Kabıyuk At Çiftliği ve devlete ait teşebbüsün çevresinde gerçekleştirildi.

TEPREŞ’E TÜRKİYE’DEN KATILIM

Geleneksel Tepreş Festivali’ne, Türkiye’den şair Leman Balbek, Bulgar Ulusal Radyosu’nda Türkçe programlara ev sahipliği yapan Emel Tabakova, Ulusal Chitalishte “Mevlana” sekreteri Nurten Koche, Dobriç ve folklor grubu başkanı Aigul Mehmedova da katıldı.
En heyecan verici olanı, Kırım Tatar grubuna özgü at yarışları ve halk oyunları olduğu belirtilirken, Konyovets köyü yakınlarındaki çayırlarda Tatar müziği çalındı. Meclisin konukları Türkiye ve Romanya’dan Tatarların temsilcileri ve yetkililer arasında Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Sinem Güven, Milletvekili Ahmed Ahmedov da yer aldı.
Tepreş’te ana konunun geleneklerin nesilden nesile aktarılması olduğu vurgulanırken, Forum geleneksel olarak Bulgaristan’daki Kırım Tatarları Kültür ve Eğitim Derneği “Asabai” tarafından Mayıs ayında düzenleneceği ancak Kovid-19 salgını nedeniyle ertelendiğine değinildi. Bu yılki hazırlıklarının ana rolünü, Tsarev Brod ve Bakhtishen Kaya köylerindeki Tatar topluluğunun üstlendiğine dikkat çekildi.

BULGARİSTAN’DAKİ KIRIM TATARLARI

Tatarların Bulgaristan’daki buluşması, 1994’ten beri Tatarların yaşadığı çeşitli yerleşim yerlerinde düzenleniyor. Bulgaristan’da Tatar topluluğu 5 binden fazla insanı barındırıyor ve çoğunlukla Kuzeydoğu Bulgaristan’da yaşıyorlar. Tatarların çoğu yaklaşık 200 aile ile Vetovo’da yaşıyor. Bulgaristan’daki tüm Tatarlar Kırım yarımadasından geliyor. 1853-1956 döneminde, Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasındaki başka bir savaştan sonra buraya taşındılar.