Bengütürk'te, Kırım Tatar Sürgünü konuşulacak

15 Mayıs 2020, 23:24

Kırım Tatar halkının Sovyet rejimi tarafından Vatan Kırım’dan koparılışının 76. yıl dönümünde, önceki dönem Kırım Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay, Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri (DQTK) Avukat Namık Kemal Bayar ve Türk dünyası sanatçısı İrfan Gürdal, Bengütürk televizyonunda yayınlanan “Maziden Atiye” programına konuk olacak.

Program, 18 Mayıs 2020 saat 21.30’da Bengütürk TV kanalında yayınlacak.

İlgili haber:
Kırım Tatar Sürgününün 76. yıl dönümü: Resmi anma tedbirleri programı açıklandı

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

18 MAYIS 1944
Bengütürk TV
Kırım Tatar sürgünü ve soykırımı
Bunlara da bakın: