Ballıkpınar'da Balköy Projesinin kapanış toplantısı yapıldı

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Eylül 2021, 21:38
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Eylül 2021, 21:38

Ayyıldız Huri KAPTAN /QHA Ankara

Ankara Gölbaşı Ballıkpınar Köyü’nde kırsal kalkınmayı hedefleyen Balköy Projesinin kapanış toplantısı yapıldı. Kapanış toplantısı, Kırım Tatar kültürünün yaşatıldığı birçok etkinliğe sahne oldu. Proje kapsamında bir ilkokul, Kırım Tatar Kültürünün sergilendiği Kırım Kültür Evi, Sağlık Ocağı ve çeşmelerin açılışı gerçekleştirildi.

Ankara Gölbaşı ilçesindeki Ballıkpınar Köyü’nde kırsal kalkınmayı hedefleyen Balköy Projesinin kapanış toplantısı bugün yapıldı. Proje kapsamında Kırım Tatar Kültürünün bir parçası olan Kırım Kültür Evi ile Sağlık Ocağı binasının da açılışı gerçekleştirildi. Ankara Gölbaşı Ballıkpınar köyünde 18 Eylül 2021 tarihinde Gölbaşı Kaymakamlığı, Gölbaşı Belediyesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi iş birliğinde ve Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle gerçekleştirilen Balköy Projesinin kapanış toplantısı Kırım Tatar kültürünün yaşatıldığı birçok etkinliğe sahne oldu. Proje kapsamında onarılarak yeniden hayata geçirilen Ballıkpınar İlkokulu bahçesinde düzenlenen törene Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, protokol üyeleri ve çoğunluğu Kırım Tatarlarından oluşan çok sayıda davetli katıldı.

BALLIKPINAR’DA ŞÖLEN HAVASI ESTİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmalarının yapıldığı töreni, sinevizyon gösterimi ve halk oyunları performansı izledi. Etkinlikte, Türk dünyası sanatçısı İrfan Gürdal sahnealdı. Seymenler Gösterisi’nin yanı sıra Kırım Tatarlarının geleneksel dansı Ağır Ava Qaytarma’nın izleyicilerin beğenisine sunulduğu ve adeta şölen havasının yaşandığı programda, hediye ve plaket takdimi yapıldı.

Proje kapsamında onarılarak yeniden faaliyete geçirilen Ballıkpınar İlkokulu, Kırım Kültür Evi, Sağlık Ocağı ve çeşmelerin açılışı gerçekleştirildi. Diğer yandan, ilerleyen saatlerde tören alanında Kadın Kooperatifleri Tanıtma sunumu ve Derviza etkinlikleri düzenlendi. 15 aylık bir çalışma süresi sonucu ortaya konulan projenin amacı; Ballıkpınar Köyü ve çevrelerinde yaşayan halkın kalkınması olarak belirtilirken, yöresel ürünlerin üretim ve ticarileşme süreçlerini geliştirmek, alternatif etkinlik alanları oluşturmak, geleneksel değerleri açığa çıkartıp devamlılığını ve tanınırlığını sağlamak şeklinde ifade edildi. Kırım Tatar Hasat Şenliği “Derviza”nın ilk kez bölgede yapılması ile de bu renkli kültürün tanıtılmasının amaçlandığı kaydedildi.

BALLIKPINAR MAHALLESİ MUHTARI: PROJE KIRIM KÜLTÜR EVİ DE KAZANDIRDI

Ballıkpınar Mahallesi Muhtarı Yılmaz Akbay, bu projenin mahallelerine okul, sağlık ocağı, çeşme ve yöresel kültürün yaşatılacağı ve içerisinde Kırım Tatar kültürünün sergileneceği bir Kültür Evi kazandırdığını ifade etti.

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek ise belediye olarak yaptıkları projeler ve faaliyetler hakkında bilgi vererek Gölbaşı’nın hak ettiği yerlere ve cazibe merkezi haline gelmesi için çalışmalarına destek ve davet çağrısında bulundu.

BALLIKPINAR KAYMAKAMI, PROJE İLE BÖLGEDEKİ İLKLERİ ANLATTI

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, bölgeye dair projelerin aşamalarına değinerek bölgede “Balköy” adı verdikleri projeden hareketle Kırım Tatar hakimkültür olmak üzere diğer kültürleri de ön plana çıkaracak bir projeye imza attıklarını belirtti. Kaymakam Bilgihan, aynı zamanda bir ilke imza atarak Kadın Kooperatifi Girişimi kurduklarını da dile getirdi. Kaymakam Bilgihan, gelecek aya Kırım Sürgünü anısına bir Gözyaşı Çeşmesi inşa edileceğini bildirdi.

OYA DENİZ ÇONGAR: KIRIM’DA YAPILAN DERVİZA’LAR HALA HALKIN HAFIZASINDA

Tuvğan Til İnternet Sitesi Koordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin, Ballıkpınar’da açılışı yapılan Kırım Tatar Kültür Evi ve Balköy Projesi ile ilgili organizasyonun tarihini 20 Eylül’de kutlanan Kırım Tatar Hasat Bayramı “Derviza” etkinliğine yakın tarihlere denk getirdiklerini söyledi. Organizasyon çerçevesinde, “Kırım Tatarları olarak bizi en çok Kültür Evi heyecanlandırdı” diyen Oya Deniz Çongar Şahin, Kırım Kültür Evi’nin, Kırım Tatar kültürünü yansıtan çok güzel bir müze olduğunu ifade etti. Etkinliğin tam anlamıyla Derviza olmadığını ve bunun küçük bir örneğini sergilediklerini belirten ve Derviza hakkında bilgi veren Oya Deniz Çongar, Kırım’da yapılan Derviza’ların hala halkın hafızasında olduğunu dile getirdi.

Deniz Çongar, ayrıca Ekim ayında Kırım Derneği Genel Merkezi Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi’nin planladığı Güz Kermesi’ne davette bulundu.

Aynı zamanda 20’nci yüzyılın başında Kırım Tatarları tarafından kurulan, geliştirilen, büyütülen bir köy olan pek çok Kırım Tatar hatırasının yaşadığı ve aynı zamanda hala Kırım Tatar geleneklerinin yaşatıldığı Balllıkpınar’daki Balköy Projesi kapsamında eko-turizme yönelik bir uğrak yeri oluşturulması hedefleniyor.

Ballıkpınar, Ankara‘nın Gölbaşı ilçesine bağlı 54 mahalleden biri. Bu köy, Kırım’ın Rusya tarafından ilk işgalinden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalıp Romanya’ya yerleşen oradan da 20. yüzyılın başında Türkiye’ye göç eden Kırım Tatarları tarafından kuruldu. Ballıkpınar, kendine özgü yapılış ve sokak planı ile cumhuriyetin ilk yıllarında “örnek köy” statüsü kazandı.