Ankara'da Rusya'ya karşı Kırım mitingine çok sayıda katılım bekleniyor

Diaspora
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
28 Şubat 2020, 13:09
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
28 Şubat 2020, 13:09

Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 6. yıl dönümü nedeniyle Ankara Ulus meydanında protesto mitingi düzenleyecek. Gerçekleşecek miting, İdlip’te Türk ordusuna yönelik saldırının ardından daha da anlam kazandı. “Türkiye Kırım’a Ses ver” sloganıyla gerçekleşecek mitinge çok sayıda vatandaşın albayrak ve gökbayraklarla katılması bekleniyor.

KIRIM’IN İŞGALİNİN 6. YIL DÖNÜMÜ

Rusya Federasyonunun 26-27 Şubat 2014 tarihlerinde işgal ettiği Ukrayna’ya bağlı Kırım’da direniş devam ediyor. İşgali kabul etmeyen Kırım Tatarları, 6 yıldır Rus esareti altında yaşıyor. Hem Kırım’daki Kırım Tatarları, hem de Kırım Tatar diasporası 6 yıldır aralıksız bir şekilde Rusya’ya karşı mücadele veriyor.

Kırım’daki Rus işgalinin 6. yıl dönümünde Kırım Derneği Genel Merkezi tarafından Ankara’da Ulus Meydanında 29 Şubat 2020 Cumartesi günü “Türkiye Kırım’a Ses ver” sloganıyla protesto mitingi düzenlenerek, basın açıklaması gerçekleştirilecek.

İDLİP SALDIRISI MİTİNGE İLGİYİ ARTIRDI

Önceden izni alınan miting, Esed rejim güçlerinin Rusya’nın desteğiyle İdlip’te Türk askerlerine saldırmasının ve çok sayıda Mehmetçiğin şehit olmasından dolayı daha da anlam kazandı. Saldırının olduğu gece Ankara’da Rusya Büyükelçiliği ve İstanbul’da Rusya Başkonsolosluğu abluka altına alınmıştı. Ancak yine de bazı vatandaşlar buralara giderek protesto sloganları atmıştı. Kırım Tatar Diasporasının “Türkiye Kırım’a Ses ver” protesto mitinginin gerçekleşen hain saldırının hemen sonrasına denk gelmesi nedeniyle, çok sayıda vatandaşın mitinge geleceği ifade ediliyor.