Aksaray'da Kırım Tatar Halk Oyunları ve Müzik Gecesi düzenlendi

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
19 Aralık 2021, 21:17
Mehmet Berk Yaltırık
19 Aralık 2021, 21:17

Ayyıldız Huri Kaptan / QHA Ankara

Aksaray’da, bugün Hamidiye Alaca’daki mahalle konağı ve sosyal tesisin açılışının akabinde, Aksaray Kültür Merkezi’nde Kırım Tatar Halk Oyunları ve Müzik Gecesi düzenlendi. Kırım Tatar Halk Oyunları ve Müzik Gecesi’nde sanatçı Arslanbek Sultanbekov, Elzara Batalova ve halk oyunları ekipleri; Cıyın Ansamblı ile Kırım Ailesi sahne aldı. Gecede izleyicilere Kırım yırları ve dansları ile güzel bir sanat ziyafeti sunuldu.

Aksaray Belediyesi tarafından yaptırılan Hamidiye Alaca Mahalle Konağı ve Sosyal Tesisi’nin açılışının ardından, bugün saat 19.00’da Aksaray Kültür Merkezi’nde Kırım Tatar Halk Oyunları ve Müzik Gecesi düzenlendi. Etkinliğin açılış konuşmasını Kırım Derneği Genel Merkezi adına Prof. Dr. Enver Aydoğan yaptı. Ardından Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer konuştu. Konuşmaların ardından Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Aksaray Hamidiye Şubesi Başkanı Rıdvan Çağlayan tarafından Aksaray Belediye Başkanı’na, Aksaray Belediye Başkanı Dinçer’den de; Kırım Teşkilatları Platformu Başkanı Ümit Şilit’e, Kırım Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Ali Olgun Boydak’a, Prof. Dr. Enver Aydoğan’a, Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Dr. Denis Zolotarov’a hediye takdimi yapıldı.

Daha sonra dans ve müziklerin icrası başladı. İlk önce Kırım Ailesi’nin dans grubu Kaytarma oynadı. Daha sonra Cıyın Ansambli, Goercin ve Kırım Cenneti adlı oyunları icra edilidi. Kırım Ailesi’nden Kırım Tatar çocuklar, Yunus Emre’nin şiirlerini okurken, yine Kırım Ailesi’nden iki genç Kırım Tatarı, Çanakkale Türküsü’nü söyledi. Ardından, Kırım Ailesi’nin dans grubu Çıra Oyununu icra etti.

ARSLANBEK SULTANBEKOV VE ELZARA BATALOVA’DAN EY GÜZEL KIRIM DÜETİ

Dansçıların ardından Kırım Tatar sanatçı Elzara Batalova, sonrasında da Nogay Türkü sanatçı Arslanbek Sultanbekov sahneye çıktı. En son Batalova ile Sultanbekov, birlikte düet yaparak “Ey Güzel Kırım” yırını okudular.

DR. EVREN DİNÇER’DEN ÇOCUKLARA HEDİYELER

Belediye Başkanı Dr. Dinçer’in çocuklara ve sanatçılara hediye takdiminin akabinde hep birlikte hatıra fotoğrafı çekilerek programın kapanışı yapıldı. Etkinlikten kareler: