Ahıska Türkleri toy geleneklerini Erzincan'da da yaşatıyor

18 Ocak 2020, 17:18

Ukrayna’dan 2015 yılında Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri, “toy” geleneklerini devam ettiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2015 yılında Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri, “toy” geleneklerini sürdürüyor.

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yaşayan 600’e yakın Ahıska Türkü ailesi, mutlu günlerinde Türkiye’de düğün olarak adlandırılan “toy” geleneğinde bir araya geliyor. Ahıska Türkleri, müzik eşliğinde Kafkas yöresine ait oyunları sergilerken sünnet toyunda da “kirve” geleneğini sürdürüyor.
Toyda açık artırma usulü en çok parayı ortaya koyan sünnet olacak çocukların kirvesi olma hakkı kazanıyor.

“ADETLERİMİZ UKRAYNA’DA, RUSYA’DA, AMERİKA’DA DA AYNI, DEĞİŞMEDİ”

Guzel Kahraman, Ahıska geleneklerinin dünyanın hiçbir yerinde değişmediğini belirterek, “Ukrayna’dan geldik ama öz adetlerimizi unutmadık. Rusya’da, Ukrayna’da aynı şekilde Amerika’da da adetlerimizden hiçbir şey değişmedi. Erzincan’da da devam ediyoruz. Asırlarda geçse her zaman devam edeceğiz. Bugün bizim sünnet toyumuz var. 3 tane oğlumun sünnet toyu yani adetlerimizde nasılsa Erzincan’da bizim adetlerimiz yok ama biz adetlerimizi yaşatıyoruz” dedi.

AHISKALI SANATÇI, BARIŞ MANÇO HAYRANI

Toyda katılımcıların ısrarı üzerine kısa bir süre sahne alan İkram Rizman (58) merhum sanatçı Barış Manço’nun hayranı olduğunu ifade etti.

Gençlik yıllarında hep Barış Manço’nun şarkılarını dinleyip Ukrayna’da sahne alırken seslendirdiğini belirten Rizman, “1989 yılında Özbekistan’dan Ukrayna’ya geldik. Ukrayna’da çok sahne alıyordum. Ukrayna’da yıl içerisinde sayısız bayramlar oluyor. Bende bol bol sahneye çıkıyordum. Barış Manço’yu ben rüyalarımda görüyordum. Benim en sevdiğim şarkıcı zaten Barış Manço’dur. Bir defasında kendisiyle anım olmuştu. Uzaktan sesini işittim. Çalışıyordum işimi bırak sese doğru koştum. Nerede çalıyor diye bakarken şarkı kesildi. Akşam oldu garip garip geldim. Neredeydi bu ses diye düşündüm durdum. Sonrasında sordum. Nerede çalıyordu diye sonra bana dediler radyoda çalıyordu diye. Hiç unutmam böyle bir anım olmuştu” dedi.

Bunlara da bakın: