1944 Kırım Tatar Sürgününün 78. yıl dönümünde Ankara tek yürek oldu

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mayıs 2022, 02:55
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mayıs 2022, 02:55

Kırım Tatar Teşkilâtları Platformu, Kırım Derneği Genel Merkezinin ev sahipliğinde, 21 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te Ankara Ulus Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli önünde 78. yıl dönümü kaydedilen 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü anma toplantısı düzenledi. Anma kapsamında Türkiye’deki Kırım Tatar ve Ukrain diasporası temsilcileri QHA’ya açıklamalarda bulundu.

Kırım Tatar Teşkilâtları Platformu tarafından ve Kırım Derneği Genel Merkezinin ev sahipliğinde 21 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te Ankara Ulus Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli önünde 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü Anma Toplantısı düzenlendi. Sürgün ve muhaceret yollarında hayatını kaybeden şehitlerin anısına saygı duruşunda bulunulması ve ardından Türkiye, Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşlarının okunmasıyla başlayan programda; Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Ukrayna Derneği Başkanı Dr. Yuliya Biletska Mimaroğlu konuşma gerçekleştirdi. Kırım Derneği Eski Genel Başkanı Tuncer Kalkay, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu adına 21 Mayıs 2022 tarihli basın bildirisini okudu.

“RUSYA’NIN HAKSIZ POLİTİKALARININ VE FİLLERİNİN SONUCUNA KATLANMIŞ HALKLARIN ACISINI PAYLAŞIYORUZ”

Anma programı kapsamında QHA’ya açıklamalarda bulunan Kırım Derneği Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi Üyesi Oya Deniz Çongar Şahin, bu yıl kaydedilen sürgün anmalarının farklı bir anlamı olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Hem 78 yıl önce sürgünde kaybettiğimiz halkımızı anıyoruz hem de 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından haksız işgalinden sonra kaybettiklerimizi… Kaybettiklerimiz derken hayatlarını kaybedenlerin ötesinde şu an hapislerde olan kardeşlerimiz var ayrıca evlerinin önünden, yurtlarından kaçırılan ve halen kendilerinden haber alamadığımız kardeşlerimiz var ki; bunlardan biri de 2016’da evinin önünden kaçırılan Ervin İbragim… Üç gün sonra kaçırılışının yıl dönümü olacak. Onları anmak için toplandık ve aynı zamanda da Rusya’nın Ukrayna’ya açmış olduğu savaşın 84. gününde buradayız. Bir kez daha Rusya’nın haksız politikalarının haksız fiillerinin sonucuna katlanmış halkların acısını burada paylaşıyoruz. Bugün aynı zamanda Kafkas halklarınının da sürgününün yıl dönümü. Pek çok acının anıldığı bir gündeyiz”

“UKRAİN VE KIRIM TATAR HALKI HER ZAMAN ORTAK BİR DÜŞMANA KARŞI MÜCADELE EDİYOR”

Ukrayna Derneği Başkanı Dr. Yuliya Biletska Mimaroğlu, “Bu yıl sürgünün 78. yıl dönümünü anıyoruz. Ukrayna Derneği olarak elbette ki Kırım Tatar halkının acısını paylaşıyoruz ve onlara destek veriyoruz. Her zaman Kırım Tatarlarının yanındayız. Ukrain ve Kırım Tatar halkı her zaman ortak bir düşmana karşı mücadele ediyor. Biz bir gün kazanacağız. Elbette beraber mutluluk içinde bir ülke inşa edeceğiz.” dedi.

ALİ OLGUN BOYDAK: KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜ UNUTTURMAYACAĞIZ

Türkiye-Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı Ali Olgun Boydak, “1783’ten bu yana devam eden Kırımlıları yok etme projesi bugün de devam ediyor. Kırım Tatar Sürgününü unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.” ifadelerini kullandı.

“RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINI KENDİ SAVAŞIMIZ OLARAK GÖRÜYOR”

Kırım Derneği Genel Merkezi Gençlik Komisyonu Başkanı Samet Cengiz, “18 Mayıs 1944 bizim için milli yas günümüz. Bu büyük bir sürgün ve soykırım. Halkımızın büyük bir kısmı, acılar ve açlık içerisinde sürüldükleri bölgelerde olumsuz şartlar altında hayatlarını kaybetti. Bu nedenle bunu biz ve dünya soykırım olarak kabul ediyoruz. Ukrayna-Rusya savaşında, Ukrayna’nın yanındayız. Aynı zamanda bunu kendi savaşımız olarak görüyoruz.” diye konuştu.