Devlet erkanı Anıtkabir'de

29 Ekim 2019, 12:00

Cumhuriyetin ilanının 96. yıl dönümü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet erkanının Anıtkabir’i ziyareti ile başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine geldi. Mozoleye üzerinde ay yıldız bulunan çelenk bırakılarak, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törenler çerçevesinde, Erdoğan, Anıtkabir özel defterini imzaladı. Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Aziz Atatürk. Bugün millet olarak büyük bir heyecanla Cumhuriyetimizin 96. yıl dönümünü kutluyoruz. Bu gurur günümüzde zat-ı alinizi ve istiklal harbimizin tüm kahramanlarını, vatanımız uğruna can veren aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Bağımsızlığımıza ve milli bekamıza yönelik saldırıların arttığı bir dönemde Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıyan direniş ruhuyla yurt içinde ve yurt dışında mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. 9 Ekim’de başlattığımız ve kısa sürede çok ciddi başarılara imza attığımız Barış Pınarı Harekatı ile Suriye sınırımız boyunca kurulmak istenen terör koridorunu dağıtarak kararlılığımızı bir kez daha tüm dünyaya gösterdik.

Ruhun şad olsun.”