Denisova: Üç Ukraynalı siyasi tutsak için tıbbi yardım sağlanmıyor

Güncel
_QHA Ankara
26 Kasım 2021, 15:23
_QHA Ankara
26 Kasım 2021, 15:23

Rusya Federasyonu’nun Rostov bölgesindeki Novoçerkask’taki tutukevinde alıkonulan üç Ukraynalı siyasi tutsak, kronik hastalıklarına rağmen işgalci yönetim tarafından uygun tıbbi yardıma ulaşamıyor. Siyasi tutsaklar Enver Omerov, Ayder Capparov ve Rıza Omerov, tutukevinde zor şartlar altında tedavi görmeyi bekliyor. Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, siyasi tutsakların Kovid-19 geçirdikten sonra meydana gelen hastalıktan dolayı tedavi görmeye ihtiyaçları olduğunu bildirildi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, “60 yaşındaki Kırım Tatarı Enver Omerov’un akut kronik hastalığı tedavi etmek için cerrahi müdahaleye ihtiyacı var. Ayder Capparov, koronavirüs enfeksiyonu geçirdikten sonra solunum sorunları ve göğüs ağrısı çekiyor ve yüksek tansiyonu var. Rıza Omerov’un ise diş hekiminin yardımına ihtiyaç duyuyor. Bu üç Ukraynalı siyasi tutsak için tıbbi yardım sağlanmıyor.” dedi. Denisova, üçünün de tıbbi yardım sağlamak için tutukevi yönetimine defalarca başvurduğunu, ancak bu çabalara karşılık bir sonuç alınamadığını kaydetti.

UKRAYNA OMBUDSMANINDAN ULUSLARARASI TOPLUMA SİYASİ TUTSAKLAR İÇİN ÇAĞRI

Denisova, tutukevi yönetiminin,  hukuka aykırı eylemleriyle, İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına Dair Sözleşme’nin 2. maddesinde belirtilen kuralları çiğnediğini dile getirdi. İnsan Hakları Yetkilisi, “Sağlık ve tıbbi bakım hakları ellerinden alınıyor. Ayrıca Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi tarafından onaylanan Mahkumlara Uygulanacak Muameleye İlişkin Standart Asgari Kuralların 22. Paragrafı kuralları da ihlal ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Denisova, Rusya Federasyonu İnsan Hakları Ombudsmanı Tatyana Moskalkova’ya, derhal tam tıbbi muayene ve ardından tedaviye alınmasını talep etti. Ayrıca, Ukrayna vatandaşının haklarını geri almak için acilen önlemler alınması talebini iletti. Denisova, uluslararası toplumu, işgalci yönetimin alıkoyduğu Enver Omerov, Ayder Capparov ve Rıza Omerov’un haklarının ihlal edilmesinden dolayı, Rusya’ya baskı yapmaya davet etti.

3 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAĞA TOPLAM 48 YIL HAPİS CEZASI

Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı, sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanan 3 Kırım Tatar siyasi tutsak (Karasubazar Grubu) hakkında aldığı kararı dün açıkladı. Buna göre, Kırım Tatarları Enver Omerov 18 yıl, Ayder Cepparov 17 yıl hapis ve Riza Omerov 13 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

3 KIRIM TATARI HAZİRAN 2019’DAN BERİ ALIKONULUYOR

Rus işgali altındaki Kırım’da 10 Haziran 2019 tarihinde işgalci güçler sabah saatlerinde beş farklı adrese baskın düzenlemişti. Karasupazar (Belogorsk) şehrindeki baskından sonra Enver Omerov, oğlu Riza Omerov ve Ayder Cepparov alıkonulmuştu.

İşgalciler, Mart 2020’de uluslararası hukuku ihlal ederek Kırım Tatar siyasi tutsakları, işgal edilen Kırım’dan yasa dışı olarak Rusya’ya sevk etmişlerdi.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.