Denisova, Rusya’ya karşı baskı arttırılması çağrısında bulundu

16 Ekim 2019, 18:21

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, uluslararası topluma Rusya’ya karşı baskıyı sürdürmek için güçleri birleştirme çağrısında bulundu. 

Facebook sayfası üzerinden açıklama yapan Denisova, “Rusya ve işgal edilen Kırım topraklarında alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının haklarının ihlali nedeniyle uluslararası topluma sesleniyorum. Ukrayna vatandaşlarını kurtarmak için tüm hareketlerimizi birleştirmeli ve Rusya Federasyonu üzerindeki baskıya devam etmeliyiz.” ifadesini kullandı. 

Ek olarak Denisova 15 Ekim 2019 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da sözde sabotaj  planlamakla suçlanan ve 14 yıl hapis cezasına çarptırılan Vladimir Dudka ve Aleksey Bessarabov’un temyiz taleplerinin reddedilmesine binaen de, “Dün Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi yapmadıkları suçlar için 14 yıl hapis cezası alan iki Ukraynalı siyasi tutsak Vladimir Dudka ve Aleksey Bessarabov’un temyiz talebini reddetti. Vladimir Dudka’nın avukatına göre, müvekkilinin sağlığı kötüye gidiyor. Onun ülseri var. Vatandaşımız uygun tıbbi yardım olmadan gözaltında tutuluyor.” diye yazdı.  

Konuyla ilgili olarak Denisova, gerekli tedbirlerin alınması talebi ile Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvuru yaptığını duyurdu.

Aleksey Bessarabov
insan hakları ihlalleri
Lyudmila Denisova
Vladimir Dudka
Bunlara da bakın: