Denisova: Rusya’da tutulan Kırımlı siyasi tutsakların hayatı tehlikede

Haberler
E. K.
07 Mayıs 2020, 16:15
E. K.
07 Mayıs 2020, 16:15

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rusya ceza infaz kurumları yönetiminin, yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşlarına koronavirüs salgını şartlarında, kişisel koruyucu ekipman sağlamayı reddettiğini, bu durumun onların yaşam ve sağlığı için tehlike oluşturduğunu kaydetti.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Denisova, “Özellikle, Rostov-na-Donu şehrindeki 1 No’lu tutukevinde yasa dışı bir şekilde alıkonulan Server Mustafayev ve Nariman Memedeminov’a, soruşturma eylemleri ve duruşmalara katıldıkları zaman da dahil olmak üzere tıbbi maske, tek kullanımlık eldiven ve dezenfektan sağlanmıyor ve ayrıca ücretsiz sağlık hizmeti verilmiyor.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Kırm Tatar siyasi tutsakların avukatı Lilya Gemeci, alıkonulan kişilere duruşmalara götürülmeleri sırasında, Rusya Federal Cezaevi Hizmetinin marketlerinde maske, eldiven gibi koruma ekipmanları ve dezenfektanları satın almalarının teklif edildiğini bildirmişti.

Rus yetkililerin söz konusu teklifini değerlendiren Ukrayna Ombudsmanı Denisova, “Bu eylemleri, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi tarafından onaylanan Mahpuslara Muameleye Dair Asgari Standart Kurallarının 22. bendi ve 103-F3 sayılı ‘Zanlı ve Sanıkların Tutukluluk Hallerine İlişkin’ federal yasasının 17. Maddesinin kaba ihlali olarak kabul ediyorum.” diye kaydetti.

Denisova, Rus mevkidaşı Tatyana Moskalkova’yı, “Alıkonulan Ukrayna vatandaşlarına kişisel koruyucu ekipman ve tıbbi yardım sağlanması için acil önlemler almaya” çağırdı.

Bunun yanı sıra Denisova, Moskalkova’yı 14 Mayıs’ta yapılacak “duruşma” sırasında siyasi tutsak Nariman Medeminov’a savunma ve adil yargılanma hakkının sağlanması hususunda yardım etmeye çağırdı.

Rusya Askeri Temyiz Mahkemesi, 14 Mayıs 2020 tarihinde, güya “kamuya açık şekilde terör faaliyetlerine çağrıda bulunmakla” suçlanarak 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar yurttaş gazeteci ve siyasi tutsak Nariman Memedeminov’un temyiz dilekçesini inceleyecek.

⚡️⚡️Адміністрація пенітенціарних установ РФ відмовляється забезпечувати незаконно затриманих громадян України засобами…

Опубліковано Людмилою Денісовою Четвер, 7 травня 2020 р.