Denisova: İşgalciler, 89 Kırım Tatarını yasa dışı olarak alıkoymaya devam ediyor

24 Eylül 2019, 13:03

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rusya ve işgal edilen Kırım’da hala 89’u Kırım Tatarı olmak üzere toplam 113 Ukrayna vatandaşının yasa dışı olarak alıkoymaya devam ettiğini duyurdu.

“İŞGALCİLER, KIRIM’DAKİ VATANDAŞLARIMIZI SEBEPSİZ BİR ŞEKİLDE GÖZALTINA ALIYOR”

Varşova’da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) İnsani Boyut Uygulama Toplantısında konuşan Denisova, “Rusya ve işgal edilen Kırım’daki hapishanelerde 89’u Kırım Tatarı olmak üzere 113 Ukrayna vatandaşı yasa dışı olarak alıkonulmaya devam ediyor. İşgalci yönetim, Kırım’daki vatandaşlarımızı sebepsiz bir şekilde gözaltına alıyor.” ifadelerini kullanarak Ukrayna’nın, Kırım Tatar siyasi tutsakların serbest bırakılmasını sağlamak için çalışmaya devam ettiğini belirtti.

Gözaltına alınan veya tutuklanan Ukrayna vatandaşlarının temel insan haklarının ihlal edildiğini ve devamlı işkenceye maruz bırakıldığını belirten Denisova, uluslararası toplumu buna dikkat etmeye davet etti.

Bunun dışında, İnsan Hakları Yetkilisi Denisova, işgal edilen Kırım’da yaşayan insanların her an gözaltına alınma ve kaçırılma korkusuyla yaşadığını vurguladı.

AGİT
Kırım'ın işgali
Lyudmila Denisova
Bunlara da bakın: