Denisova, Kırım Tatar siyasi tutsaklara yönelik hak ihlallerini dile getirdi

16 Ekim 2019, 14:34

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında tutuklanan Kırım Tatarlarına uygulanan hak ihlalleri konusunda endişelerini dile getirdi.

Denisova, Kırım Tatar siyasi tutsaklara yönelik hak ihlalleri ile ilgili Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova ve Sivil Toplum ve İnsan Haklarını Geliştirme Konseyi Başkanı Mikhail Fedotov’a başvuru yaptı.

Facebook sayfasında konuyla ilgili açıklama yapan Denisova, 15 Ekim 2019 tarihinde tutsakların akrabaları ve avukatları ile görüştüğünü bildirdi.

“HAVALANDIRMA VE TUVALETE ERİŞİMLERİ YOKTU”

Denisova, konuyla ilgili, “Server Mustafayev ve Edem Smailov’un avukatları, vatandaşlarımızın Kırım Yarımadasından Rusya Federasyonu’na sevk edilmesi sürecinde pek çok ihlal gerçekleştirildiğini bildirdi. Onlar kısmen kapalı küçük metal kafeslerde taşındı. Havalandırma ve tuvalete erişimleri yoktu. Yeterli yiyecek sağlanmadı, onlara dini ibadetlerini yerine getirme fırsatı verilmedi.” ifadesini kullandı.

SİYASİ TUTSAKLARIN ACİL ÇÖZÜM GEREKTİREN SAĞLIK SORUNLARI VAR

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisinin bildirdiğine göre, yasa dışı bir şekilde alıkonulan ve tutuklanan tüm Ukrayna vatandaşlarının acil çözüm gerektiren sağlık sorunları bulunuyor.

Tutuklular arasında özel tıbbi bakıma ihtiyaç duyan bir engellinin de yer aldığını belirten Denisova, tüm bu gerçeklerin uluslararası hukuku (İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Koruma Sözleşmesi) ihlal ettiğini ifade etti.

Denisova, Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova ve Sivil Toplumu ve İnsan Haklarını Geliştirme Başkanlık Konseyi Başkanı Mikhail Fedotov’a başvurarak; Ukrayna vatandaşlarının hukuksuz bir şekilde alıkonarak, işlenen insan hakları ihlallerine son verilmesini istedi.

İşgal Altındaki Kırım
siyasi tutsaklar
Ukrayna
Bunlara da bakın: