Kırım Tatar siyasi tutsakta koronavirüs belirtileri görüldü

22 Mart 2020, 17:21

Sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Dayanışması aktivisti Server Mustafayev’in sağlık durumu kötüleşiyor. Mustafayev’in 19 Mart’tan beri ateşi ve şiddetli öksürüğü söz konusu ancak Rus tutukevinde ona tıbbi yardım sağlanmıyor.  

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova’nın aktardığına göre, Mustafayev’in kuru öksürük, şiddetli baş ağrısı ve halsizlik dahil olmak üzere ateşi 37,6’dan 39,3’e kadar yükseldi. 

Sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Denisova, “Server Mustafayev ona tıbbi yardım sağlanması için birkaç kez başvurdu, ancak ona herhangi bir analiz veya test yapılmadan sadece ateş düşürücü enjeksiyon verildi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen koronavirüs pandemisini göz önüne alırken, Rus yetkililer tarafından bir kişinin temel yaşam hakkını doğrudan ihlal ettikleri için bu tür eylemleri kabul edilemez olarak görüyorum.” diye yazdı. 

Konuyla ilgili olarak Denisova, -gerekli tedbirlerin alınması ve Mustafayev’e acil tıbbi muayene yapılması talebi ile Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvuru yaptığını duyurdu.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması Sivil Toplum Teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

KIRIM TATARLARI ALIKONULDU

Evlerinde yasa dışı arama yapılan Server Mustafayev ve Edem Smailov’un arama sonrasında işgalciler tarafından Akmescit’e götürüldüğü bildirildi. Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü.

SÖZDE HİZB-UT TAHRİR DAVASINA DAHİL EDİLDİ

Server Mustafayev’in aleyhine Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 2. Fıkrasına (terör örgütünün faaliyetlerine katılma) göre dava açıldığı, davanın sözde Hizb-ut Tahrir davasına dahil edildiği bildirilmişti.

Kırım Tatarlarına baskı
KORONAVİRÜS
Lyudmila Denisova
Server Mustafayev
Bunlara da bakın: