Denisova, Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten ile görüştü

19 Kasım 2019, 18:43

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten ile görüştü.

Facebook üzerinden açıklama yapan Denisova, görüşme sırasında Rusya’da ve işgal edilen Kırım’da alıkonulan 87 siyasi tutsak Kırım Tatarı esaretten kurtarma ayrıca onların ailelerine yardım etme yollarının ele alındığını belirtti.

Denisova, “Kendi tarafından Celal İçten ‘Ukrayna yerli halkları hakları hakkında” başlıklı Ukrayna yasasının kabul edilmesini hızlandırmak için Ukrayna yasama girişim kurumlarına başvurmamızı istedi. Çünkü bu yasanın kabul edilmesi Kırım Tatarlarının hak ve özgürlükleri için yürüttükleri mücadelesine uluslararası toplumunun dikkatini çekmeye yardımcı olacak.” ifadeleri kullandı.

İÇTEN GÖRÜŞME İLE İLGİLİ DETAYLARI QHA’YA AÇIKLADI

Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten’de Kırım Haber Ajansına (QHA), Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova ile yaptıkları görüşmeyi değerlendirdi. İçten, Denisova ile yaptığı görüşmenin detayları hakkında, şöyle konuştu:

“Denisova hanım, görüşmemizde Kırım’da alıkonulan siyasi tutsakların detaylı listesini 2. Uluslararası Ombudsmanlık Konferansında bulunan herkese dağıttığından bahsetti. Hatta Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a aracılığı ile listenin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a iletildiğini bildirdi. Derneğimizin gerçekleştirdiği eylemleri ve derneğimizin faaliyetlerini takip ettiğini söyledi.

Ayrıca Denisova, Donbas bölgesinde Ukrayna vatandaşı gençlerin, zorla askere alındığını belirtti ve onların fotoğraflarını gösterdi. Bende o fotoğrafları şubat ayında işgalin yıl dönümünde yapacağımız etkinliklerde kullanmak üzere kendisinden aldım.

Kendisinden bir de isteğim oldu. Diaspora kimliğinin bürokratik engellerinin azaltılması yönünde ricada bulundum. Türkiye’de diaspora kimliği almak isteyenlerin çokluğundan bahsettim. Oda elinden geleni yapacağını söyledi.”

Bunlara da bakın: