Denisova, işgalci mahkemenin Kırım Tatar siyasi tutsakları hakkında aldığı kararı kınadı

Güncel
Anife Bilal
11 Şubat 2020, 15:01
Anife Bilal
11 Şubat 2020, 15:01

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, uluslararası örgüt ve insan hakları enstitüleri, insan hakları ihlallerine engel olmak için işgal edilen Kırım’da düzenlenen sözde mahkeme duruşmalarına kendi temsilcilerini göndermeye davet etti.

İşgalci mahkemenin Kırım Tatar siyasi tutsaklarının tutuklama sürelerini uzatma kararını yorumlayan Denisova, “Akmesit’in sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesinin aldığı yasa dışı Kırım Tatarlarının tutuklama sürelerini uzatma kararını kınıyorum… İşgalci mahkeme bir kere daha savunmanın tüm argümanlarını reddetti. İşgalci yönetiminin söz konusu eylemleri Ukrayna vatandaşlarının, uluslararası sözleşmelerinde belirtilen adaletli mahkeme, özgürlük ve kişisel dokunulmazlık gibi haklarının ihlal edilmesi olarak görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi Denisova, insan hakları ihlallerine engel olmak için uluslararası örgüt ve insan hakları enstitülerin işgal edilen Kırım’daki “dava duruşmalarına” temsilcilerini göndermeye davet etti.