Denisova: 86’sı Kırım Tatarı olmak üzere 121 Ukrayna vatandaşı siyasi tutsak Rusya tarafından alıkonuluyor

Haberler
Anife Bilal
29 Eylül 2021, 15:25
Anife Bilal
29 Eylül 2021, 15:25

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmıla Denisova, Rus işgali altındaki Kırım’da siyasi nedenlerden ötürü 86’sı Kırım Tatarı olmak üzere 121 Ukrayna vatandaşının alıkonulduğunu bildirdi. 

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmıla Denisova, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Kairat Abdurahmanov ile bir araya geldi. Görüşmede, Kırım’da Rus işgalci yönetimi tarafından siyasi nedenlerden ötürü alıkonulan Ukrayna vatandaşları konusu ele alındı. Görüşmede Denisova, “Şu an, 86’sı Kırım Tatarı olmak üzere, siyasi nedenlerle Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulan 121 Ukrayna vatandaşı hapislerde tutuluyor. Dini inançları nedeniyle baskıya uğruyor, tacize ve işkenceye maruz kalıyorlar.” diye bildirdi.

Ayrıca Denisova, Kırım’ın işgalci yönetiminin, Ukrayna anakarasında yaşayan Ukraynalı aktivistlerin akrabalarına da baskı uyguladığına dikkat çekerek, işgalci güçlerin Ukraynalı aktivist Stanislav Krasnov’un 74 yaşındaki annesinin evinde arama düzenlediği ve saatlerce Rusya Federal Güvenlik Servisi sözde Kırım Müdürlüğünde alıkoyduğunu anlattı.