Denisova: 405 Ukrayna vatandaşı yasa dışı olarak işgal altındaki topraklarda alıkonuluyor

Haberler
Anife Bilal
29 Haziran 2021, 10:53
Anife Bilal
29 Haziran 2021, 10:53

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rus işgali altındaki Kırım ve Donbas bölgesinde, 405 Ukrayna vatandaşının yasa dışı bir şekilde alıkonulduğunu açıkladı. Denisova, Rusya’nın Ukrayna vatandaşlarını; özgürlük, kişisel dokunulmazlık ve yasal savunma hakkından mahrum bıraktığını vurguladı.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Ukrayna Anayasa Günü dolayısıyla parlamentoda yaptığı konuşmada, 405 Ukrayna vatandaşının Kremlin tarafından esir alındığını ifade etti. Rusya’nın askeri saldırganlığı ve Kırım ile Donbas bölgesinin işgalini, Ukrayna toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını ihlal ettiğini vurgulayan Denisova, “Maalesef devlet şu anda işgal altında bulunun topraklarda yaşayan vatandaşlarının anayasal hak ve özgürlüklerinin yerine getirilmesini sağlayamıyor. Vatandaşlarımız saldırgan devletin doğal seçilim yasalarına göre hayatta kalmaya zorunda kalıyor.” diye belirtti.

RUSYA, YASAL SAVUNMA HAKLARINA EL KOYUYOR

İşgalci devletin hem Ukrayna kimliğini hem de insan onurunu yok etmeye çalıştığını söyleyerek, “44 asker ve 30 kadın dahil olmak üzere 405 Ukrayna vatandaşı, Rusya Federasyonu ve işgal altındaki topraklardaki toplanma kamplarında ve işkence merkezlerinde alıkonuluyor. Her bir insanın ismini biliyoruz. İşgalci özgürlük kişisel dokunulmazlık ve yasal savunma hakkına el koyuyor.” dedi.