Denisova: 4 Kırım Tatar siyasi tutsağın acil hastaneye kaldırılması gerekiyor

05 Kasım 2019, 12:11

Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Cemil Gafarov, Servet Gaziyev, Enver Omerov ve Asan Yanikov’un sağlık durumlarının kötüleştiği bildirildi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Aldığımız bilgilere göre, Rusya’nın Rostov bölgesindeki 5 numaralı tutukevinde alıkonulan Cemil Gafarov’un diyaliz tedavisi görmesi gerekiyor ve bu nedenle acil olarak hastaneye yatırılması gerekiyor. Rostov bölgesindeki 1 numaralı tutukevinde alıkonulan Servet Gaziyev’in bağırsak ve diş sorunları sebebiyle acil hastaneye yatırılması gerekiyor. Akmescit (Simferopol) 1 numaralı tutukevinde alıkonulan Enver Omerov ve Asan Yanikov’un da sağlık durumları giderek kötüleşiyor ve onların da acil bir şekilde ameliyat edilmesi gerekiyor.” ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA İNSAN HAKLARI YETKİLİSİNDEN KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARA DESTEK

Denisova,  Ukrayna vatandaşlarına acil tıbbi bakımın sağlanması talebiyle Rusya Federasyonunun İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvurduğunu bildirdi.

Kırım Tatarları Cemil Gafarov, Servet Gaziyev, Enver Omerov ve Asan Yanikov, Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde alıkonulmuştu.


Kırım Tataları
sağlık durumu
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: