Demir: "Ukroboronprom yardımıyla Türkiye yeni bir tank geliştiriyor"

Bilim ve Teknoloji
Anife Bilal
01 Mayıs 2019, 15:09
Anife Bilal
01 Mayıs 2019, 15:09

Türkiye Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Ukrayna’nın devlet savunma sanayii şirketi Ukroboronprom Genel Müdürü Pavlo Bukin ile bir araya geldi.

Ukroboronprom’dan yapılan açıklamaya göre İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’19) çerçevesinde gerçekleşen görüşmede konuşan Demir, iki ülke arasındaki ortaklığın stratejik düzeye ulaştığı kaydetti. Başarılı projelerin daha da artırılması gerektiğini ifade eden Demir, Türkiye’nin Ukroboronpron desteğiyle yeni askeri tank geliştirdiğini ayrıca zırhlı araçlar ve insansız hava araçları (İHA) için motor sorunlarını çözdüğünü belirtti.

Türkiye’nin Ukrayna’ya sattığı İHA’ları hatırlatarak gelecekte havacılık alanında ikili işbirliğini devam ettirmeye düşündüklerini vurgulayan Savunma Sanayii Başkanı, iki ülkenin şimdiden büyük havacılık projelerini hayata geçirdiğini ve şu an iki ülke için büyük önem taşıyan müzakerelerin yapıldığını bildirdi.

Bilindiği gibi 5 Kasım 2018 tarihinde Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Ukrayna’nın devlet savunma sanayii şirketi Ukroboronprom arasında anlaşma imzalanmıştı.