DEİK'ten "Türkiye- Ukrayna Sınırları Aşan İş Birliği" forumu

03 Aralık 2019, 22:20

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, ikili ülke ilişkilerini geliştirecek bir etkinliğe imza atılıyor.

“Türkiye – Ukrayna: Sınırları Aşan İş birliği” isimli iş forumu, DEİK tarafından 20 Aralık 2019 tarihinde düzenlenecek. DEİK’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, Kıyiv’de bulunan Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odasında Türkiye ve Ukrayna’dan girişimcileri ve iş adamlarını bir araya getirecek forumun düzenleneceği bildirildi. Bu sebeple, 19-21 Aralık 2019 tarihleri arasında Kıyiv’e bir heyet ziyareti planlandığı kaydedildi.

Türkiye ve Ukrayna iş dünyasını buluşturacak olan foruma; Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Milletvekilli Rüstem Umerov ve DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci’nin de katılacağı bildirildi.

TÜRKİYE VE UKRAYNA İŞ ÇEVRELERİNİ BULUŞTURACAK FORUM

DEİK’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“20 Aralık 2019 tarihinde Kiev’de Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası binasında (Adres:Velyka Zhytomyrska Str. 33) “Türkiye – Ukrayna: Sınırları Aşan İş Birliği” başlıklı İş Forumu düzenlenecek olup, bu vesileyle 19 – 21 Aralık 2019 tarihlerinde Türkiye – Ukrayna İş Konseyi tarafından Kiev’e bir heyet ziyareti yapılması planlanmaktadır.

İş Konseyi karşı ülke kuruluşı olan Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde gerçekleştirilecek olan etkinliğe T.C. Kiev Büyükelçisi Sayın Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Gennadiy Chyzhykov, Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanlığı, Ukrayna Yatırımların Teşviki Ofisi “UkraineInvest”, Ukrayna Devlet Varlık Fonu ve diğer resmi kurum yetkililerin yanı sıra, Türkiye ve Ukrayna özel sektör temsilcilerinin katılımı öngörülmektedir.

Ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinde yeni imkanlar ve potansiyel gelişme alanları, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) süreci, Ukrayna’da özelleştirme ve toprak reformu, tarım, enerji ve altyapı başta olmakla, stratejik sektörlerde işbirliği fırsatları ve diğer konuların masaya yatırılacağı toplantı sırasında Türk ve Ukrayna firma ve kurum temsilcileri karşılıklı görüşme olanağı bulacaklardır.”

DEİK
Bunlara da bakın: