Dede Korkut'un Türk dünyasındaki yeri Bayburt'ta konuşuldu

Güncel
_QHA Ankara
29 Temmuz 2019, 12:41
_QHA Ankara
29 Temmuz 2019, 12:41

Bayburt’ta 25. Bayburt Dede Korkut Uluslararası Kültür ve Sanat Şölenleri çerçevesinde “Dede Korkut’un Türk Dünyası’ndaki Yeri” adlı bir sempozyum düzenlendi.

ÜST DÜZEY KATILIM

Şair Zihni Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyuma, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin ve TİKA Başkan Yardımcısı Yaşar Nuri Kılıç katılım gösterdi.

DEDE KORKUT’UN KÜLTÜRÜYLE YAŞAYAN İNSANLAR

Sempozyum sonunda kısa bir konuşma yapan, Pekmezci, “Öncelikle ülkemizin çeşitli yerlerinden ve yurt dışından aramıza katılan ve bizi kırmayarak buraya gelen bütün konuklara Bayburt halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Ve bir Dede Korkut diyarında Dede Korkut’un kültürüyle yaşayan bu insanlara Dede Korkut’u değişik boyutlarıyla anlattınız.” dedi.

Bayburt’ta Dede Korkut’un Türk dünyasındaki yeri konuşuldu

YURT DIŞINDAN GELEN AKADEMİSYENLER DEDE KORKUT’U ANLATTI

Sempozyumda, Gagavuzyeri’nden Tudor Zanet, Azerbaycan’dan Doç. Dr.Naile Asker, İmdat Avşar, Kırgızistan’dan İbraim Abduvaliev, Türkmenistan’dan Anguli Nurmemmet, İran’dan Avazollah Safari Kashkooki ve Türkiye’den Prof. Dr. Necati Demir ile Prof. Dr. Hamdi Güleç, Dede korkut ile ilgili bilgiler sundular.