DEAŞ, Kerkük'e havan saldırısı düzenledi: Türkmen bölgeleri hedef alındı

11 Aralık 2019, 20:44

DEAŞ terör örgütü, Kerkük’ün güneyinde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Tavuk ilçesine saldırdı. Kerkük Polis Müdürü Ali Kemal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerkük’ün güneyindeki Tavuk ilçesine DEAŞ’ın havan mermisi attığını belirtti.

TERÖR ÖRGÜTÜ DEAŞ’TAN TÜRKMEN BÖLGELERİNE SALDIRI!

Kemal, “Terör örgütü DEAŞ unsurlarınca düzenlenen havan saldırısında can kaybı olmadı.” dedi. Saldırının ardından bölgeye çok sayıda polis gücü gönderildiğini aktaran Kemal, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını kaydetti.

DEAŞ, Haziran 2014’te Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamıyla Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde peyderpey örgütten geri alınmıştı. Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de DEAŞ’a karşı zafer ilan ederek, ülke topraklarının örgütten kurtarıldığını duyurmuştu.

Irak bugün DEAŞ’a karşı elde edilen zaferin 2’nci yıl dönümünü kutluyor. DEAŞ’ın bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasına rağmen örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerindeki saldırıları devam ediyor.

DEAŞ
Kerkük
Bunlara da bakın: