Danilov: Donbas’taki askeri geriliminin artıp artmaması sadece Putin’e bağlı

Güvenlik
Anife Bilal
08 Nisan 2021, 10:15
Anife Bilal
08 Nisan 2021, 10:15

Rusya, Ukrayna sınırı boyunca ve işgal altında bulunan Kırım’daki askeri varlığını artırarak bölgedeki gerginliği tırmandırmaya devam ediyor. Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, Donbas’taki durumun tırmanışa geçip geçmemesinin yalnızca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bağlı olduğunu vurguladı.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, LB.UA’ya verdiği röportajda Ukrayna’nın doğusunda artan askeri gerilimi değerlendirdi. Dün yayımlanan röportajda Danilov, Donbas’ta sıcak çatışmaların başlayıp başlamamasının sadece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bağlı olduğunu ifade etti.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri, “Gerilimin tırmanıp tırmanmaması sadece Putin’e bağlı. Biz hiçbir tırmanma planlamıyoruz çünkü her bir askerimizin hayatına değer veriyoruz ve bu savaşın olabildiğince hızlı bir şekilde bitmesini istiyoruz… Putin insanlara hiç acımıyor, bu büyük bir sorun.” diye konuştu. Donbas’taki tırmanışın sadece Rusya’nın işine geleceğini belirten Danilov, “Bu aşamada Rusya Federasyonu’na karşı kesinlikle hiçbir provokatif eylemde bulunmayı planlamıyoruz.” dedi.

RUSYA TATBİKAT BAHANESİYLE UKRAYNA SINIRINDAKİ ASKERİ VARLIĞINI ARTIRIYOR

Daha önce Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü Temsilcisi Vadım Skibitskıy, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle askeri güçlerini Ukrayna sınırına çektiğini anlattı. Skibitskıy yaptığı açıklamada, “Tatbikat kisvesi altında birlikler, poligonlar oluşturulur ve birlikler sınırlarımıza yakın konuşlandırılırlar.” ifadeleri kullandı.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.

RUSYA SAVAŞA HAZIRLIK DENETİMİ BAŞLATTI

Öte yandan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 6 Nisan’da Rusya’nın tüm askeri noktalarında savaşa hazırlık denetimlerine başlandığını bildirdi.  Şoygu, poligonlarda çalışmaların başladığının altını çizerek, “Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin hazırlık planına uygun olarak askeri idare organlarında, bölgelerde ve birliklerde denetimlere başlandı. Askerler, taktik, özel ve iki taraflı tatbikatlar yapmak üzere poligonlarda çalışmalara başladı” dedi.