Dalia Grybauskaite: Üçüncü Dünya Savaşı çoktan başladı, Rusya Ukrayna’da durdurulmalıdır

Güncel
Anife Bilal
01 Mayıs 2022, 10:02
Anife Bilal
01 Mayıs 2022, 10:02

Eski Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Rusya’nın sadece Ukrayna’ya değil tüm demokratik dünyasına karşı savaş başlattığını ifade etti. Grybauskaite, “Üçüncü dünya savaşı şimdiden başladı ve onun savaş alanında durdurulması gerekiyor.” dedi.

Eski Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Rusya’nın saldırıları nedeniyle üçüncü dünya savaşının şimdiden başladığını ve Ukrayna’da durdurulması gerektiğini belirtti. Verdiği bir röportajda, Rusya’nın sadece Ukrayna’ya değil, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan güvenlik sistemine, tüm demokratik dünyaya karşı savaş başlattığını söyleyen Grybauskaite, “Üçüncü dünya savaşı devam ediyor. Geri çekilirsek ve saldırgana başımıza çıkmaya izin verirsek o daha ileri gidecek ve tüm düzeni değiştirecek. Sonuçlar çok kötü olacak, onlarla başa çıkmayacağız.” dedi.

Batıyı, saldırgan ülke Rusya’nın ortaya koyduğu meydan okumayla yüzleşmeye davet eden eski Cumhurbaşkanı, “Savaşı başladığı yerde ve mümkün olan en kısa sürede durdurmalıyız. Eylemsizliğimiz, savaşın genişlemesi anlamına gelir. Cumhurbaşkandım ve askeri konulardan anlıyorum, ordu komutanıydım ve ne dediğimi biliyorum.” ifadelerini kullandı.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rus işgalinden kurtarılan Buça kentinde 400’den fazla sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. Rus saldırılardan en büyük zarar gören ve haftalarca kuşatma altında tutulan Mariupol kentinde yaklaşık 20 bin sivilin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Başlattığı savaş yüzünden birçok ülke, işgalci Rusya’ya yaptırım uyguluyor.