Cumhurbaşkanlığı'ndan 1915 Olayları ile ilgili açıklama

Güncel
_QHA Ankara
24 Nisan 2019, 12:10
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “1915 Olayları, siyasi çıkarlara alet edilmeden ele alınmalıdır” dedi.
_QHA Ankara
24 Nisan 2019, 12:10

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, resmi Twitter hesabından 1915 Olayları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

800 YILDIR BİR ARADA YAŞAYAN İKİ MİLLET: TÜRKLER VE ERMENİLER

Olayların gerçek ve doğru bilgiler ışığında, tarafsız bir şekilde ele alınması gerektiğini belirten Altun, “Türklerin ve Ermenilerin çözemeyecekleri sorun yoktur” diyerek, “1915 Olayları, doğru ve gerçek bilgiler ışığında, siyasi çıkarlara alet edilmeden ele alınmalı ve üçüncü ülkelerin tek taraflı tasarruflarına dayalı ideolojik okumalardan vazgeçilmelidir. 1915 Olayları’na yönelik yapıcı ve dengeli bir yaklaşımla hareket edilmeli ve sadece bir tarafın görüşleri yerine her iki tarafın da kayıpları ve acıları dikkate alınmalıdır. 800 yıl bir arada yaşayan Türklerin ve Ermenilerin bugün sahici bir diyalog yoluyla çözemeyecekleri sorun yoktur. Yeter ki sömürgeci güçlerin ülkemizi sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla tedip etme girişimlerine ve tarihin siyasallaştırılmasına izin verilmesin.” ifadelerini kullandı.

“HUKUKİ BİR KARAR BULUNMAMAKTADIR”

Olayların soykırım olduğuyla ilgili hukuki bir karar bulunmadığına dikkat çeken Fahrettin Altun,
“1915 Olaylarının soykırım olduğuna ilişkin dünyada siyasi ve akademik oydaşma/hukuki bir karar bulunmamaktadır. Türkiye’nin 1915 Olaylarına ilişkin çözüm girişimlerini görmezden gelerek, üçüncü ülkelerin tek taraflı tasarruflarda bulunmaları ve bağlayıcı olmayan kararlar almaları hakikatin açığa çıkarılması çabalarını zora sokmaktadır.” dedi.

ASALA’NIN KATLETTİĞİ DİPLOMATLARIMIZ…

Altun, terör ögütü ASALA’nın katlettiği şehit diplomatları da “Ve… #ŞehitDiplomatlarımızıUnutmadık. ASALA terör örgütü tarafından katledilen şehit diplomatlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun…” diyerek andı.