Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Putin-Esed görüşmesini değerlendirdi: Kendi tasarrufudur

Haberler
Anife Bilal
08 Ocak 2020, 11:54
Anife Bilal
08 Ocak 2020, 11:54

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, TürkAkım doğal gaz boru hattının açılışı için Türkiye’ye ziyareti öncesi Şam’da Beşşar Esed ile görüştü. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “kendi tasarrufudur” açıklamasını yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed arasındaki görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Sayın Putin’in Suriye ziyareti kendi tasarrufudur, biz ona bir şey diyemeyiz. Kendisinin gözlemleri varsa yarın Cumhurbaşkanımızla paylaşacaktır” dedi.

“BU KONUDA RUSYA İLE ANLAŞAMADIĞIMIZ DA BİR SIR DEĞİL”

Esed rejimi konusunda Türkiye’nin pozisyonunun açık olduğunu söyleyen Kalın, “Biz Esed rejiminin Suriye’yi demokratik, çoğulcu, barışçıl bir geleceğe taşıyacak lider olma vasfını çoktan yitirdiğini görüyoruz. İdlib’de devam eden çalışmaları dikkate aldığımız zaman kendisinin ve ekibinin orada kalıbı bir barış sağlanması konusunda bir niyetinin olmadığı ortada. Bu konuda Rusya ile anlaşamadığımız da bir sır değil. Ama bu görüş ayrılıklarına rağmen Suriye’deki siyasi süreci devam ettirebilmek adına, İdlib Mutabakatını hayata geçirmek, Astana Sürecini doğru bir şekilde yönetebilmek adına Rusya ve mevkidaşlarımızla görüşmelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Daha önce, Putin’in Şam’daki Rusya Silahlı Kuvvetleri Suriye grubunun karargâhında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’la görüştüğü bildirilmişti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, Suriye’nin farklı bölgelerindeki durumla ilgili görüşmeler yapıldığını ifade etmişti.

PUTİN EMEVİ CAMİSİNİ ZİYARET ETTİ

Putin’in, Suriye ziyareti kapsamında Esed ile birlikte Emevi Camisini ziyaret etmesi ise dikkat çekti.