Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Rusya’nın asıl amacı Batı'yla masaya oturmak

Güncel
qha muhabir
13 Mayıs 2022, 19:29
qha muhabir
13 Mayıs 2022, 19:29

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta Türkiye’nin barışçıl diplomasi için çalıştığını belirtti. Sözcü Kalın, Rusya’nın hedefinin yalnızca Ukrayna değil, Batı dünyasının tamamı olduğunun altını çizdi. Kalın, “Farkındayız ki, Rusya sadece Ukrayna’yla değil asıl Batı’yla masaya oturmak ve yeni bir büyük anlaşma yapmak istiyor. Ukrayna’nın da içinde olduğu ve daha derinlerde cereyan eden bir stratejik hesaplaşma var ortada” açıklamasında bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya-Ukrayna Savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ukrayna-Rusya Savaşı’nda Türkiye’nin arabuluculuk rolü üstlenmesinin önemine değinen Sözcü Kalın, 29 Mart’ta Ukrayna ve Rusya müzakere heyetlerine ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

İBRAHİM KALIN: MÜZAKERE VE DİYALOG YOLUNU ZORLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

İbrahim Kalın, İstanbul sürecinin başarılı geçtiğini belirtirken, liderlerin Türkiye’de bir araya gelmesi için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Kalın, “Son haftalarda yaşanan gelişmeler maalesef bu süreci olumsuz etkiledi. Ama biz sabır ve ısrarla savaş değil müzakere ve diyalog yolunu zorlamaya devam edeceğiz” dedi.

“RUSYA SADECE UKRAYNA DEĞİL, BATIYLA DA MASAYA OTURMAK İSTİYOR”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile de görüştüğünü vurgulayan Kalın, şu ifadelere yer verdi:

Sayın Zelenskıy, Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) kendisini Sayın Putin’le bir araya getirme teklifine hazır olduğunu tekrar teyit etti. Biz şunun farkındayız: Rusya sadece Ukrayna’yla değil asıl Batıyla masaya oturmak ve yeni bir büyük anlaşma yapmak istiyor. Mesele hem Ukrayna hem değil. Ukrayna’nın da içinde olduğu ve daha derinlerde cereyan eden bir stratejik hesaplaşma var ortada. Burada dengeleri doğru bir şekilde yeniden kurmadan mevzi çatışmaların ve nihai olarak savaşın sona ermesi mümkün değil. Müzakere şartlarının oluşması için Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dahil tüm tarafların yapıcı bir tutum içinde olması gerekiyor. Bunun farkında olduğumuz için de Avrupalı ve Amerikalı muhataplarımızla da yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyoruz”