Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Ukrayna ziyareti

Haberler
Ömer Kaya
01 Mayıs 2022, 11:02
Ömer Kaya
01 Mayıs 2022, 11:02

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın bulunduğu heyet, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy tarafından kabul edildi ve Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andrıy Yermak ile toplantı yapıldı. Ardından heyet, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliğinde ülkedeki Türk vatandaşları ve Kırım Tatar halkının liderleriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün beraberindeki heyet ile Rusya’nın iki ayı aşkın bir süredir saldırılara devam ettiği Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e resmi ziyaret gerçekleştirdi. Sözcü İbrahim Kalın’a heyette, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal da eşlik etti.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ İBRAHİM KALIN BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Büyükelçi İbrahim Kalın, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy tarafından karşılandı.

İbrahim Kalın’dan Kiev ziyareti

TÜRKİYE VE UKRAYNA HEYETLERİ ARASINDA TOPLANTI

Ardından heyet, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andrıy Yermak ile toplantı gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından sosyal medya üzerinden açıklama yapan Kalın, “Türkiye savaşın sona ermesi için çok yönlü çaba ve girişimlerine devam edecek” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA MİLLETVEKİLİ RÜSTEM UMEROV, CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ İBRAHİM KALIN’IN KIYİV ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ

Ukrayna Milletvekili ve Ukrayna Müzakere Heyeti üyesi Rüstem Umerov da, Kalın’ın Ukrayna ziyareti hakkında değerlendirmede bulundu. Milletvekili Umerov, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın ziyaretinden dolayı onur duyduklarını belirtti.

Umerov’un aktardığına göre, söz konusu ziyarette Cumhurbaşkanlığı Ofisi Yöneticisi Andrıy Yermak ile toplantı yapan Kalın, Mariupol’deki durum, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin (ZSU) azimli mücadelesi ve cephedeki durum masaya yatırıldı. Ukrayna Müzakere Heyetiyle bir araya gelen Kalın ile görüşen heyet, güvenlik garantileri konularını da ele aldı. Görüşmede Ukrayna’nın Türkiye’nin güvenlik garantörlerinden biri olmasından yana olduğu belirtildi.

Milletvekili Rüstem Umerov paylaşımında, “Savaşın ilk gününden beri sağladıkları destek ve yardımlarından dolayı Türk meslektaşlarımıza ayrıca müteşekkiriz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalından Kieve ziyaret

KIRIM TATAR HALKININ MİLLİ LİDERİ KIRIMOĞLU VE SÖZCÜ İBRAHİM KALIN İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU

İbrahim Kalın ve Sefat Önal, Ukrayna devlet yetkilileriyle toplantının ardından, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliğine geçti. Burada Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere tarafından karşılanan heyet; Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Üyesi Gayana Yüksel, Kırım Özerk Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Müftü Ayder Rüstemov ile iftar programında bir araya geldi.

Resim