Cumhurbaşkanlığı seçimleri: Ukrayna sandık başında

Güncel
Anife Bilal
31 Mart 2019, 09:09
Anife Bilal
31 Mart 2019, 09:09

Ukrayna’da halk, seçecekleri yeni cumhurbaşkanı için oylarını kullanmak amacıyla bugün sandık başına gidiyor. Seçimlerde 37 aday yarışıyor.

Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılacak oy pusulasında 39 aday yer alıyor ancak iki aday Oleksandr Moroz ve Sergiy Taruta’nın aday olmaktan vazgeçtiği biliniyor. Taruta seçim süreci sırasında Timoşenko’ya destek vereceğini açıkladı. Moroz ise yaptığı açıklamada “eşi benzeri görülmemiş seçim dolandırıcılığı” dolayısıyla adaylıktan çekildiğini bildirdi.

Halk, oylarını kullanmak için yerel saatle 08.00’den itibaren seçim merkezlerine gelmeye başladı. Oy kullanma süreci yerel saatle 20.00’de sona erecek, ardından oy sayımına geçilecek.

30 milyonu aşkın seçmenin oy kullanacağı seçimlerde ilk turda kazanmak için adaylardan birinin yüzde 50’nin üzerine çıkması gerekiyor.

Anketler seçimin ikinci tura kalacağını gösteriyor.

Yine anketler, ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy’nin seçimin ilk turunun favorisi olduğunu gösteriyor. Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve eski Başbakan Yuliya Timoşenko da en güçlü adaylar arasında.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yaşayan 5 bin 528 kişi de Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmak için kayıt yaptırdı. Bu kişiler Ukrayna’nın ana kısmında açılan sandıklarda oy kullanacak.

Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu seçim gözlemlerine katılmak için 2 bin 300 kişinin ülkeye giriş yapmasını beklediklerini duyurmuştu.

Daha önce açıklama yapan Ukrayna Güvenlik Servisi, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde milli güvenliği tehdit ettiğinden şüphelenilen internet sitelerinin bloke edileceğini bildirmişti. Yine güvenlik çerçevesinde şubat ayında Ukrayna Parlamentosu, ülkede yapılan tüm seçimlere Rusya’dan gelen gözlemcilerin katılmasını engellemeyi öngören yasa tasarısını kabul etmişti.