Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Ukrayna gündemiyle toplanıyor

Güncel
qha muhabir
28 Mart 2022, 11:48
qha muhabir
28 Mart 2022, 11:48

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Beştepe’de toplanacak. Toplantının öncelikli gündemi Ukrayna olacak. Bunun dışında NATO Zirvesinin yansımaları, Karadeniz’deki mayınlar, Ukrayna’ya insani yardım hususu ile ekonomi ve terörle mücadele konuları ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bugün yapılacak olan Kabine Toplantısı’nda, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşla ilgili son durum ele alınacak. Taraflar arasındaki barışın sağlanması amacıyla hem Cumhurbaşkanı hem de kabine tarafından yürütülen çalışmalar değerlendirilecek.

Ukrayna konusu çerçevesinde geçen hafta düzenlenen Olağanüstü NATO Liderler Zirvesi’nin sonuçları görüşülecek. Görüşmede, Türk kara sularına yönelik tehdit oluşturabilme ihtimali olan Karadeniz’deki mayınlar için alınacak önlemler hakkında görüş alışverişi yapılacak. Öte yandan, Ukrayna’daki Türk vatandaşlarının tahliyesi ve Ukrayna’ya yönelik insani yardım çalışmalarıyla ilgili değerlendirmeler olacak.

EKONOMİ KONUSUNDA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ YAPILACAK

Planlanan Kabine Toplantısı’nın gündemindeki başlıca konuların biri de ekonomi olacak. Enflasyon ile mücadele ve fiyat artışının önlenmesi konularında atılacak önlemler hakkında fikir alışverişinde bulunacak. Özellikle ramazanda gıda ihtiyaçlarının sağlanmasında bir sorun yaşanmaması için alınacak önlemler konuşulacak.

YURT İÇİ VE SINIR ÖTESİNDE TERÖRLE MÜCADELE

Kabine Toplantısında ayrıca, yurt içi ile Irak ve Suriye başta olmak üzere sınır ötesinde yürütülen çeşitli terörle mücadele operasyonları da görüşülecek. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama gerçekleştirmesi bekleniyor.