Cumhurbaşkanı Zeleskiy'den sıradaki esir değişimine dair açıklama

09 Ekim 2019, 20:52

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Ukrayna, Rusya, Fransa ve Almanya liderlerinin Normandiya formatında yapacakları toplantıdan sonra Ukrayna ve Rusya arasındaki yeni esir değişimi tarihinin belirleneceğini ifade etti.

Kıyiv’de (Kyiv) Silah ve Güvenlik Fuarı sırasında Krım.Realii haber sitesine verdiği röportajda Zelenskiy, “En önemli konu olan esir değişimi konusunun Normandiya formatında görüşüleceği hususunda anlaşma vardı. İki esir değişimi yapılacak, Rusya topraklarında ve Donbas’ta tutulan insanlar. İnsan sayısı gerçekten çok yüksek” dedi.

Normandiya formatından sonra esir değişimi tarihinin belli olup olmayacağı sorusuna ise Zelenskiy “Evet, (belirleneceğinden) eminim. Bekliyoruz” dedi.

Bilindiği gibi Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019’da “35’e 35 formülü” ile toplam 70 esir ve tutuklunun değişimi yapılmıştı. Ukrayna’ya Rusya’da alıkonulan 11 siyasi tutsak ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizci iade edilmişti. Ukrayna’ya iade edilen siyasi tutsaklar arasında Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov da bulunuyordu.

esir değişimi
Rusya
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: