Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Ukraynalıların ölümünden sadece Rusya değil, hala hava sahasını kapatmayanlar da sorumludur

Güncel
Anife Bilal
08 Mart 2022, 16:27
Anife Bilal
08 Mart 2022, 16:27

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Rus ordusu tarafından günlerce bombalanan Mariupol kentinde bir çocuğun susuzluktan öldüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna’da ölen her bir kişinin ölümünden hem Rusya’nın hem de hala Ukrayna üzerindeki hava sahasını yasak bölge ilan etmeyenlerin sorumlu olduğunu vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yaptı. “O kadar çok ölüm, zulüm var ki…” diyerek sözlerine başlayan Zelenskıy, “Sumi hiçbir zaman Rusya’ya karşı bir tehdit değildi… Mariupol barışçıl ve çalışkan şehir, hiçbir iç çatışması yoktu. Bu kent ablukaya alındı. Kasıtlı olarak insanları çaresiz bırakıyorlar, işkence ediyorlar. İşgalciler özellikle bağlantıyı kesiyor. Yiyecek, su teminini engelliyor, elektriği kesiyor. Mariupol’de onlarca yıl içinde, Nazi işgalinden beri ilk kez susuzluktan bir çocuk öldü.” diye kaydetti.

“13 GÜNDÜR KENTLERİMİZİ HAVA SALDIRILARDAN, BOMBA VE FÜZELERDEN KORUYAMIYORLAR”

13 gündür Ukrayna’ya uçak sağlanacağı konusunda konuşmaların yapıldığını belirten Zelenskıy, “Ukrayna’da hava saldırıları ve ablukaya alınması sonucu ölen her insandan elbette Rusya, Rus askerleri sorumludur. Bu korkunç emirleri veren ve onları yerine getirenler sorumludur. Savaş kuralları ihlal edenler, Ukrayna halkını yok edenler sorumludur. Ama 13 gündür gerekli kararı kabul edemeyenler, Ukrayna gökyüzünü hala Rus katillerden koruyamayanlar sorumludur. Kentlerimizi hava saldırılardan, bomba ve füzelerden koruyamayanlar…” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna’nın acil bir şekilde savaş uçaklarına ve hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Zelenskıy, “Dünya liderleri bu savaşı, bu soykırımı durdurmak için her türlü çabayı göstermezlerse, doğrudan dünya halklarına hitap edeceğim” ifadesini kullandı.