Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Ukrayna için United24 isimli çevrimiçi yardım platformu kurduk

Ekonomi
qha muhabir
05 Mayıs 2022, 18:03
qha muhabir
05 Mayıs 2022, 18:03

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’ya destek olmak için United24 isimli çevrim içi bağış platformu kurulduğunu duyurdu. Toplanan bağışların Ukrayna’nın milli bankasına aktarılacağını belirten Zelenskıy, “Her bağışın zafer için önemi var. Ukrayna’yı korumak ve yeniden inşa etmek için bağış yapın” çağrısı yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), Ukrayna’daki Rus saldırılarına dikkat çekerek, çevrim içi yardım platformu kurduğunu açıkladı. United24 ismini verdiği platform hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Bugün dünyadaki özgür ülkeler, şirketler, uluslararası organizasyonlar ve en önemlisi insanlar Ukrayna’nın etrafında birleşti. Şu anda siz de onlardan birisiniz. Sadece birlikteyken savaşı durdurabilir ve Rusya’nın yok ettiklerini yeniden inşa edebiliriz. Birlikteyken, özgürlüğün ve tiranlığı yenmesine yardım edebiliriz” açıklamasında bulundu.

VOLODIMIR ZELENSKIY: HER BAĞIŞ ZAFER İÇİN ÖNEMLİ

Toplanan bağışların Ukrayna’nın milli bankasına aktarılacağını belirten Zelenskıy çağrısında şu ifadelere yer verdi:

“Bağış toplama platformu, Ukrayna’yı desteklemek için başlatılan küresel United24 girişiminin bir parçasıdır. Burada bir tıkla yapabileceğiniz bağışlarla savunucularımız ile sivillerimizi koruyabilir ve Ukrayna’yı yeniden inşa edebilirsiniz. Tüm bağışlar, Ukrayna’nın milli bankasına gönderilecek ve ilgili bakanlıklara verilecektir. Raporlar, her 24 saatte güncellenecektir. Her bağışın zafer için önemi var. Korumak ve yeniden inşa etmek için bağış yapın. Ukrayna bugün sadece kendi özgürlüğü için değil, demokratik dünya için savaşıyor. Sizlerin katkısını Ukrayna’nın zaferinde ve özgürlüğünde daima hatırlayacağız”

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’tan 5 Mayıs’a kadar, 24 bin asker ve 250’ye yakın savaş uçağı kaybetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.