Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Ukrayna’da 1015 yerleşim yeri işgalden kurtarıldı

Güncel
qha muhabir
14 Mayıs 2022, 14:45
qha muhabir
14 Mayıs 2022, 14:45

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, yayınladığı video mesajında savaşın ilk günü olan 24 Şubat’tan bu yana Rus güçleri tarafından işgal edilen 1015 yerleşim yerinin kurtarıldığını duyurdu. İşgal altından kurtarılan Harkiv kentine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Harkiv bölgesinin kademeli olarak kurtarılması, kimseyi düşmana bırakmayacağımızın kanıtıdır” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) bir video mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, mesajında işgalci Rus ordusundan kurtarılan bölgelere dikkat çekti.

Son 24 saatte 6 yerleşim yerinde daha Ukrayna ordusunun yeniden kontrol sağladığını belirten Zelenskıy, Rusya’nın başlattığı savaşın ilk gününden bu yana Ukrayna’da 1015 yerleşim bölgesinin kurtarıldığını açıkladı. Zelenskıy, kurtarılan bölgelerin elektrik, su temini, ulaşım ve sosyal faaliyetlerin tekrardan hayata geçtiği bilgini paylaştı.

VOLODIMIR ZELENSKIY: HARKİV’İN KURTARILMASI, KİMSEYİ DÜŞMANA BIRAKMAYACAĞIMIZIN KANITIDIR

Ukrayna ordusunun Harkiv bölgesindeki yerleşim alanlarının kademeli olarak Rus güçlerinden temizlendiğini duyuran Zelenskıy, “Elbette işgal altındaki her şehri anıyoruz. Herson, Melitopol, Berdyansk, Energodar, Mariupol ve Donbas’ın tüm şehirleri… Harkiv bölgesinin kademeli olarak kurtarılması, kimseyi düşmana bırakmayacağımızın kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’tan 5 Mayıs’a kadar, 24 bin asker ve 250’ye yakın savaş uçağı kaybetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.