Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Türkiye'yi ziyaret edecek

03 Ağustos 2019, 09:42

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirecek.

Programına dair henüz resmi bir açıklama yayımlanmayan ziyaretin 7 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleşeceği belirtiliyor.

KIRIM’IN İŞGALİ DE GÜNDEM MADDELERİ ARASINDA

Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in ziyareti esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ikili görüşmesi bekleniyor. Ele alınması ön görülen konular arasında, Rus işgali altındaki Kırım’ın ve Kırım Tatarlarının durumu, Rusya tarafından esir alınan siyasi tutsakların serbest bırakılmaları, savunma sanayisi alanındaki yeni anlaşmalar, Ukrayna’nın karayollarının yenilenmesi için Türk şirketlerinin ihalede teklif vermesi ve turizmde iki ülkenin karşılıklı olarak vatandaşlarının seyahatlerinin arttırılması için atılacak adımlar bulunuyor.

BAYRAKTAR İHA’LARI UKRAYNA’DA BAŞARIYLA DENENMİŞTİ

Ukrayna’nın Türkiye’den satın aldığı 6 adet Bayraktar TB2 Taktik İnsansız Hava Aracının (İHA) testleri 2019 martında başarıyla gerçekleştirilmişti. Testler Hmelnitski Bölgesindeki askeri üste yapılmış, dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Aleksandr Turçinov, Savunma Bakanı Stepan Poltorak ve Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu İHA’ların test uçuşlarını izlemişti.

Ukrayna’nın, Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 tipi İHA alımına yönelik yaptığı anlaşma gereği 6 adet İHA üretileceği ve araçların 1 yıl içinde teslim edileceği bildirilmişti.

Araçlarla birlikte 3 adet yer kontrol istasyonu sistem ve ekipmanlarının da Ukrayna’nın kullanımına sunulacağı ifade edilmişti.

Türkiye
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: