Cumhurbaşkanı Zelenskiy, tasarılarını Ukrain ve Kırım Tatar diasporalarıyla paylaştı

24 Eylül 2019, 15:31

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Toplantısı çerçevesinde ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Ukrain ve Kırım Tatar diasporalarıyla görüşmesinde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü yeniden sağlanması konusundaki planlarını paylaştı.

Ukrinfrom haber ajansının aktardığına göre açıklama yapan ABD Ukrayna Kongre Komitesi Andrey Futey, “Cumhurbaşkanı bizimle konuşurken çok açıktı. O, şu anda omuzlarında ağır bir yük taşıyan bir insan. Ancak, çok açık bir şekilde Donbas ve Kırım ile ilgili planlarını açıkladı. Yolunun Ukrayna kimliğini, Ukrayna toprak bütünlüğünü korumak, tüm topraklarımızı geri almak ve Ukrayna’yı işgal eden düşmanı kovmak yönünde olduğunu söyledi” dedi.

Donald Trump ile olacak görüşmeden olan beklentileri açıklarken Zelenskiy, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanından her şeyden önce açık olmasını beklediğini söyledi.

Ayrıca Zelenskiy, ABD hükûmeti ve Ukrayna’nın gelişmesi için Amerika’daki Ukrayna diasporasının rolünün önemini de vurguladı.

Bunlara da bakın: