Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Savaş, Ukrayna tüm topraklarını geri aldığında bitecek

Güvenlik
qha muhabir
12 Mayıs 2022, 00:38
qha muhabir
12 Mayıs 2022, 00:38

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın 76’ncı gününde Paris’te Siyasal Araştırmalar Enstitüsü öğrencilerine yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Ukrayna tüm topraklarını geri aldığında savaş bitecek. Rusların ülke genelinde gerçekleştirdiği katliam yüzünden müzakere sürecine devam etme arzum azalıyor” açıklamasını yaptı.

İşgalci Rusya Ukrayna’ya geniş çaplı işgal girişimini başlatmasının ardından binlerce sivilin ölümüne neden oldu. İşgalciler Ukrayna’nın muhtelif yerlerine saldırı düzenlemeye ve altyapı sistemlerine zarar vermeye devam ediyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) bugün Fransa’nın başkenti Paris’teki Siyasal Araştırmalae Enstitüsü öğrencilerine yaptığı açıklamada, “Ukrayna tüm topraklarını geri aldığında savaş bitecek” değerlendirmesinde bulundu. Müzakere sürecine değinen Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ”Rusların ülke genelinde gerçekleştirdiği katliam ve vahşet kanıtlarını gördükten sonra, her yeni Buça’da, her yeni Mariupol’de, onlarca kurbanın olduğu her yeni şehirde, tecavüz vakalarında, her yeni vahşetle, müzakere etme arzusu ve fırsatı ve ayrıca bu sorunu diplomatik olarak çözme olasılığı ortadan kalkıyor” ifadelerini kullandı.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.