Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya sivillerin bombalanmasını önceden planladı

Güncel
Anife Bilal
06 Mart 2022, 20:17
Anife Bilal
06 Mart 2022, 20:17

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, esir alınan Rus askerlerinin yanlarında bulunan belgelerin, Rusya’nın Ukrayna’daki kent ve sivil nüfusun bombalamasını önceden planladığına işaret ettiğini bildirdi. Zelenskıy, “Kremlin yönetimi bu işgali zalimce ve acımasız şekilde hazırladı” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus ordusunun kasıtlı olarak yerleşim yerlerini bombaladığını vurguladı. Esir alınan Rus askerlerinin yanında bulunan belgelerin ve askerlerin verdiği ifadelere bakıldığında Rusya’nın sivil yerleşim yerlerini bombalanmasını önceden planladığını gösterdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Askerlerimiz tarafından esir alınan Rus askerleri konuşmaya başladı. Yüzlerce esir. Aralarında kentlerimizi, sivil halkımızı bombalayan pilotlar da var. Onların verdiği ifadelerini duyduk. Yanındaki belgeleri gördük. Haritalar, planlar. Uzun zaman önce yapılan planlar. Bu bir doğaçlama değil. Onlar acımasız ve zalim bir işgal hazırladılar. Kasıtlı olarak savaş kuralları ihlal ederek. Bu yüzden Harkiv, Çernigiv, Sumı, Mariupol ve Ukrayna’daki bir çok kent bu saf kötülükle karşı karşıya kaldı. Planları buydu. Ama bu bizim insanlığımızı öldüremez.” dedi.

NATO, UKRAYNA’NIN HAVA SAHASINI UÇUŞA YASAK BÖLGE İLAN ETMEK İSTEMİYOR

Bilindiği gibi, Ukrayna NATO’dan üzerindeki hava sahasını yasak bölge olarak kabul edilmesini talep ediyor. Uçuşa yasak bölge, o bölgede izin verilmeyen hiçbir uçak, helikopter ya da insansız hava aracının uçamayacağı anlamına geliyor. Ancak NATO, Ukrayna hava sahasını uçuşa yasak bölge ilan etmeyi reddediyor.