Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya'nın savaşta izlediği yol, devlet olarak yozlaştığının en bariz örneğidir

Güncel
Manas
11 Haziran 2022, 12:34
Manas
11 Haziran 2022, 12:34

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün Rusya’nın başlattığı geniş kapsamlı savaşın 107. gününde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Zelenskıy, Rusya’nın izlediği yolun yanlış olduğuna vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, işgalci Rus birliklerinin hedefinin, Ukrayna’nın doğu kısmındaki şehirlerin her birini yakıp yıkmak olduğunu kaydetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 10 Haziran 2022 akşamı gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasında, işgalci Rus birliklerinin yaklaşık üç buçuk aydır tam ölçekli savaşta izlediği yolun, Rusya’nın tamamen bozulmasının en açık örneği olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’nın saldırılarıyla ilgili, “Orduyla, diplomatlarla, bizimle ortak ülkelerin temsilcileriyle görüşmelerde hep tekrarlıyorum. Rusya her şehri yıkmak istiyor.” değerlendirmesini yaptı.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: RUSYA, DONBAS GİBİ HER ŞEHRİMİZİ İŞGAL ETMEK İSTİYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rus birliklerinin saldırılarına dikkat çekerek, “Donbas’ta çok şiddetli çatışmalar devam ediyor. Severodonetsk, Lisiçansk, Bahmut, Slavyansk daha pek çok şehirlerimizde çatışmaların devam ettiğini sürekli tekrarlıyorum. Orduyla, diplomatlarla, ortak ülkelerin temsilcileriyle görüşmelerde bunları tekrarlıyorum. Rusya, Donbas, Volnovaha, Mariupol gibi şehirlerimizin her birisini işgal etmek istiyor. Bu şehirlerimiz bir zamanlar mutlu ve huzurluydu. Şimdi ise geriye harap olmuş sivil altyapıları, yakılmış eğitim kurumları, yangın izleri ve yağmalanmış kültürel miraslarımız kaldı. Rusya’nın komşularına, Avrupa’ya, dünyaya verebileceği tek şey bu. Dolayısıyla, savaşın 107. günündeki Rusya’nın izlediği yol, devletin tamamen bozulmasının en bariz ve hızlı örneğidir.” diye konuştu.

107 gün içinde Rusya, devletin tamamen bozulmasının en hızlı örneğini gösterdi - Zelensky

“SAVAŞ SADECE SİYASETÇİ VE DİPLOMATLARIN İŞİ DEĞİL AYNI ZAMANDA AKTİVİSTLERİN, GAZETECİLERİN VE YERİNDEN EDİLMİŞ TÜM İNSANLARIN İŞİDİR”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş sadece politikacıların ve diplomatların işi değil, aynı zamanda bu görev gazetecilerin, aktivistlerin, girişimcilerin ve yurtdışındaki yerinden edilmiş insanlarımıza da bağlıdır. Artık tüm Ukraynalı erkek ve kadınların bir bütün olması gereklidir ki, dünyanın dikkati Ukrayna’daki savaş alanında olanlardan başka yöne çevrilmesin. Dolaysıyla, bir bütün ve halk olma zamanıdır.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Zelenskıy, işgalci Rus birliklerinin saldırılarına karşı Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin savaş alanında en üst seviyede yeteneklerini ortaya koyduğunu da sözlerine ekledi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Rusya’nın Ukrayna’da işlediği topyekun işgal girişimi ve saldırılarının sorumlusu olan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.