Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya ile Ukrayna arasında imzalanacak barış anlaşması, iki ayrı belgeden oluşmalı

Güncel
qha muhabir
17 Nisan 2022, 11:29
qha muhabir
17 Nisan 2022, 11:29

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rus ordusunun Buça ve Borodyanka katliamından sonra Rusya ile müzakerelerin durduğunun altını çizerek, Rusya ile iki ayrı belgeden oluşan barış anlaşmasının gerekliliğinden söz etti. Zelenskıy, “Bunlardan biri Ukrayna’nın güvenlik garantisi ile ilgili, diğeri de Rusya ile ilişkiler hakkında olmalı” dedi. Mariupol’deki saldırıları işaret eden Cumhurbaşkanı Zelenskıy, askerlerin yok edilmesi durumunda Rusya ile müzakerelerin son bulacağını kaydetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) Rusya ile yapılan müzakereler hakkında açıklama yaptı. Rusya’nın Buça ve Borodyanka katliamlarından sonra duran müzakere görüşmelerini hatırlatan Zelenskıy, Rusya ile iki ayrı belgeden oluşan barış anlaşmasının gerektiğini vurguladı.

Zelenskıy, “Bunlardan biri Ukrayna’nın güvenlik garantisi ile ilgili, diğeri de doğrudan Rusya ile ilişkiler hakkında olmalı. Moskova, tüm sorunların çözümünü içeren tek bir anlaşmaya sahip olmak istiyor ancak herkes, kendisini Rusya ile masada tam olarak görmüyor. Onlar için güvenlik garantileri ayrı bir konu, Ukrayna’nın Rusya ile yapacağı anlaşmalar ise ayrı…” ifadelerini kullandı.

ZELENSKIY: MARİUPOL’DE ASKERLERİMİZİN YOK EDİLMESİ RUSYA İLE TÜM MÜZAKERELERİN SONU OLUR

İşgalci Rus güçlerinin gün gün saldırılarına maruz kalan Mariupol’un Borodyanka kentindeki yaşananların 10 katı olabileceğine dikkat çeken Zelenskıy, “Şunu söylemek istiyorum, Mariupol’de askerlerimizin ve insanlarımızın yok edilmesi Rusya ile tüm müzakerelerin sonu olur” diye konuştu.