Zelenskıy: Rusya müzakerelerde çok zor ve tartışmalı ancak biz adım adım ilerliyoruz

Güncel
qha muhabir
23 Mart 2022, 19:04
qha muhabir
23 Mart 2022, 19:04

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya ile yapılan müzakerelere değinerek, “Müzakereler çok zor ve tartışmalı ama biz adım adım ilerliyoruz” dedi. Bunun yanı sıra, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Rusya’nın başlattığı savaşı durdurmak için Çin’in belirgin bir rol üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenskiy), bugün resmi Telegram hesabından Rusya’nun başlattığı savaş ile ilgili son durumu aktardı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ülkesinin çatışma bölgelerinde devam eden tahliye sürecini ve Rusya ile müzakereleri değerlendirdi.

“RUSYA’NIN BU ACIMASIZ SAVAŞA SON VERMESİ İÇİN ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYORUZ”

Zelenksıy, Rusya ile yapılan müzakerelere ilişkin, “Rusya’yı barışa ve bu acımasız savaşı sonlandırmaya zorlamak için çeşitli düzeylerde çalışmalara devam ediyoruz” değerlendirmesini yaptı. Müzakerelerin gün gün yapıldığını aktaran Zelenskıy, “Müzakereler çok zor ve bazen tartışmalı şekilde devam ediyor ancak adım adım ilerliyoruz” dedi.

Bu kapsamda, hafta içinde gerçekleşecek olan NATO, G7 ve Avrupa Birliği (AB) toplantılarını işaret eden Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketlerinin uygulanabileceğinden bahsetti.

ZELENSKIY: RUS ORDUSU, MARİUPOL’DE İNSANİ YARDIM KORİDORLARINDAN İNSANLARIN GEÇİŞİNE İZİN VERMİYOR

Rusya’nın Ukrayna’nın güneyindeki Mariupol kentine devamlı saldırdığına dikkat çeken Zelenskıy, kentte 100 bin insanın bulunduğunu ve tahliyelerin devam edeceğini duyurdu. İnsani yardım koridorlarının açılmasıyla sivillerin tahliye edilmeye başladığına dikkat çeken Zelenskıy, ancak Rus ordusunun geçişleri engellediğini aktardı. Zelenskıy, insani yardım konvoyu ile Ukrayna Acil Durumlar Servisi çalışanlarının Rus ordusu tarafından ele geçirildiğini ifade ederek, “İnsanlarımızın serbest bırakılması ve insani yardım koridorlarının çalışmasını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz” bilgisini verdi. Zelenskıy, gün içinde Mariupol kentinden 7 bin insanın tahliyesinden söz ederken, tahliyelerin devam edeceğinin altını çizdi.

Ukrayna’da sivillerin tahliyesi devam ediyor

UKRAYNA CUMHURBAŞKANLIĞI OFİSİ: PEKİN, BU SAVAŞI DURDURMA ROLÜ ÜSTLENMELİ, UMUTLUYUZ

Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminde bulunmasını ele alarak savaşın durdurulması için Çin’in belirgin bir rol üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andrıy Yermak, “Kıyiv, Pekin’in bu savaşı sona erdirmede daha belirgin bir rol oynayacağından umutlu” ifadelerini kullandı. Yermak, bu savaşta diğer ülkelerin de Rusya’yı savaşı durdurma konusunda anlaşmaları gerektiğini, “Batı ve Doğu’nun önde gelen ülkeleri Rusya’yı caydırmak konusunda anlaşmalıdır” sözleriyle ifade etti.

PUTİN VE Şİ CİNPİNG GÖRÜŞECEK Mİ?

Yermak, bu kapsamda Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ile Çin devlet başkanı Şi Cinping’in görüşmelerini beklediklerini belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 21 Mart’ta yaptığı açıklamada, Çin’e Ukrayna’daki durumun çözüm sürecinde yer alması gerektiğini belirtmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin de aynı gün Rusya ve Ukrayna’nın aralarındaki diyaloğu sürdürmesi ve müzakerelerde barışın tesis edilmesi gerektiğini bildirmişti.

Zelenskıy: Rusya müzakerelerde çok zor ve tartışmalı ancak adım adım ilerliyoruz