Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, BM'deki haklarından yoksun bırakılmalı

Güncel
qha muhabir
29 Haziran 2022, 12:16
qha muhabir
29 Haziran 2022, 12:16

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine hitap etti ve “terör devleti” olarak nitelendirdiği Rusya’nın BM’deki haklarından yoksun bırakılması için çağrıda bulundu.

Rusya’nın saldırılarını yoğunlaştırması ve Kremençuk’taki alışveriş merkezini vurmasının ardından Ukrayna, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini (BMGK) toplantıya çağırdı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 28 Haziran 2022 tarihinde BMGK’ye hitap etti.

“Terör devleti” olarak nitelendirdiği Rusya’nın BM Genel Kurulunda ve BMGK’de yer almaması gerektiğine vurgu yapan Zelenskıy, terör faaliyetlerine sonlandırana kadar Rusya’nın BM Genel Kurulu ve BMGK’deki haklarından yoksun bırakılması için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

ALIŞVERİŞ MERKEZİNE YÖNELİK SALDIRIYA İLİŞKİN BAĞIMSIZ SORUŞTURMA YAPILSIN

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasından bu yana ikinci kez BMGK’ye hitap eden Zelenskıy, Rus güçlerinin Ukrayna’ya geçen cumartesi 62 füze, pazar günü ise 26 roket attığını belirtti. Zelenskıy ayrıca 18 sivilin yaşamını yitirdiği, 50’den fazla kişinin yaralandığı alışveriş merkezine yönelik saldırıyla ilgili bağımsız soruşturma başlatılmasını istedi.