Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, açlığı bir silah olarak kullanıyor

Güncel
Anife Bilal
06 Nisan 2022, 17:31
Anife Bilal
06 Nisan 2022, 17:31

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, İrlanda Parlamentosuna hitap etti. Zelenskıy, konuşmasında Rusya’nın kasıtlı olarak gıda krizini yaratarak; açlığı bir silah olarak kullandığını ifade etti. Geniş çaplı işgal saldırısı başlatan Rusya’nın planlarından vazgeçmediğini vurgulayan Zelenskıy, “Hala tüm Ukrayna halkına boyun eğdirmeye ve ülkeyi işgal etmeyi sabırsızlıkla bekliyorlar.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün video konferans yoluyla İrlanda Parlamentosuna hitap etti. Rusya’nın açlığı bir silah olarak gördüğü için tarım işletmelerini, tarım makinelerini yok ettiğini ve Ukrayna’daki limanları engellediğini vurgulayan Zelenskıy, “Rusya tüm deniz limanlarımızı, orada bulunan ve tarım ürünleriyle yüklenen gemilerle birlikte bloke etti Bunu neden yapıyorlar? Çünkü açlığı da silah olarak görüyorlar. Bize karşı, sıradan insanlara karşı kullanabilecekleri bir silah, hakim olmak için bir araç olarak görüyorlar.” dedi.

Ukrayna’nın dünya gıda pazarına ürün sağlayan lider ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Zelenskıy, “İhracatımız olmadan, bu sadece bir açık değil, Afrika ve Asya’daki bir düzineden fazla ülke için bir kıtlık tehdididir. Çünkü üretim hacimlerinde fiziki bir kıtlık olacak ve fiyatlar önemli ölçüde artacaktır. İhracatımız olmadan, sadece bir açık değil, gıda eksikliği olmayacak, bu bir dizi Afrika ve Asya ülkeleri için kıtlık tehdidi demektir. Çünkü ürün yetersizliği nedeniyle fiyatlar önemli ölçüde artacaktır. Bu bir gerçek.” değerlendirmesini yaptı.

“KADIN VE ÇOCUKLARIN SAKLANDIĞI SIĞINAKLARI HEDEF ALIYORLAR”

Rusya’nın Ukrayna’da yaptığı her şeyden sorumlu tutulması gerektiğini belirten Zelenskıy, “42 gün içinde Ukrayna’da en az 167 çocuk öldürüldü. Rus bombardımanı sonucunda 927 eğitim kurumu, 258 hastane hasar gördü, hatta 78 ambulansa ateş açıldı. Kadın ve çocuklardan başka kimsenin olmadığını kesin olarak bildikleri kiliseleri, sığınakları hedef alıyorlar. Bunu yapan ülke, medeni ülkeler arasında olmayı hak etmiyor…” ifadelerini kullandı.

“YAPTIRIM KONUSUNDA KARARSIZLIĞA TAHAMMÜL EDEMİYORUM”

Avrupa’nın Rusya’ya yaptırım uygulama konusundaki kararsızlığa tepki gösteren Cumhurbaşkanı, “Ukrayna’da yaşadığımız onca şeyden sonra, Rus ordusunun yaptığı onca şeyden sonra herhangi bir kararsızlığa tahammül edemiyorum…” diye kaydetti.

Bazı yabancı ​​şirketlerin Rusya’da hala çalışmayı sürdürdüğünü ve bunların Rus pazarını terk etme konusunda ikna edilmesi gerektiğini aktaran Zelenskıy, “Hala yabancı politikacıları, Rus bankalarının küresel finansal sistemiyle olan bağını kesmemiz gerektiğine ikna etmemiz gerekiyor. Hala Avrupa’yı Rus petrolünün, Rus askeri makinelerini yeni finansman kaynaklarıyla beslememesi gerektiğine ikna etmemiz gerekiyor.” dedi.

“RUSYA HALA PLANLARINDAN VAZGEÇMEDİ”

Rusya’nın vahşi planlarından hala vazgeçmediğini vurgulayan Zelenskıy, “Hala tüm Ukrayna halkına boyun eğdirmeye ve ülkeyi işgal etmeyi sabırsızlıkla bekliyorlar.” ifadesini kullandı.