Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Melitopol Belediye Başkanının kaçırılması tüm Ukrayna’ya karşı işlenen bir suç

Güncel
Anife Bilal
12 Mart 2022, 08:35
Anife Bilal
12 Mart 2022, 08:35

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus işgal güçlerinin Ukrayna vatandaşlarının direnişiyle karşı karşıya kaldıktan sonra teröristlerin kullandığı yöntemlere başvurarak yerel yönetim temsilcilerini kaçırmaya başladığını ifade etti. Rus işgalcileri, kaçırdıkları Melitopol Belediye Başkanını serbest bırakmaya çağıran Zelenskıy, “Melitopol Belediye Başkanının kaçırılması tüm Ukrayna’ya karşı işlenen bir suçtur.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bu gece yaptığı açıklamada Rus işgalcilerin Melitopol Belediye Başkanını kaçırmasına tepki göstererek, işgalcilerin DEAŞ’lı teröristlerin başvurduğu yöntemlere başvurduğunu vurguladı. Zelenskıy konuşmasında, “Biz demokratik bir ülkeyiz. Bu yüzden Melitopol Belediye Başkanının kaçırılması bu sadece bir kişiye karşı işlenen bir suç değildir, bölge toplumuna tüm Ukrayna’ya karşı işlenen suçtur. Bu demokrasiye karşı işlenen bir suçtur.” dedi.

Tüm dünyanın Melitopol, Herson ve Rus işgal güçleri tarafından ele geçirilen diğer yerleşim yerlerindeki insanların işgalcilere boyun eğmediğini gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı, “Ukrayna, Melitopol Belediye Başkanının derhal serbest bırakılmasını ve ülkedeki tüm yerel yöneticileri için garanti verilmesini istiyor. Eğer DEAŞ’lı teröristlere benzeyecekseniz sizinle herhangi bir konuda konuşmanın anlamı ne?” dedi.

RUSYA SALDIRILARA DEVAM ETTİĞİ İÇİN İNSANİ KORİDORLAR OLUŞTURULAMIYOR

Yapılan anlaşmalara rağmen Rusya’nın saldırmaya devam ettiği ve saldırı altındaki yerleşim yerlerinden sivil halkın tahliyesi için oluşturulan insani koridorların çalışmalarına izin vermediğini belirten Zelenskıy, “Ama tüm engellere rağmen son günde 7 bin 144 kişiyi kurtarmaya başardık. Yani bu abluka altında kalan insanları kurtarma girişimleri yarın ve sonraki günlerde devam ettirmek için 7 bin 144 sebep.” diye kaydetti.

ZELENSKIY: ESİR ALINAN RUS ASKERLERİ İÇİN KOORDİNASYON BAŞKANLIĞI OLUŞTURUYORUZ

Rus ordusunun can kaybının 12 bini aştığını, yaralıların sayısının ise daha fazla olduğunu aktaran Zelenskıy, “Esir aldığımız düşman askeri sayısı o kadar çok ki, bu konu savaş öncesi yapılan düzenlemelere bırakılamaz. Bu yüzden Bakanlar Kurulu bugün, bu konu ile ilgilenmesi için bir koordinasyon başkanlığı oluşturulması kararı aldı.” diye bildirdi.

Rus annelerine seslenen Zelenskıy, “Oğlunuzun Ukrayna’ya karşı savaşmaya gönderilmesine izin vermeyin. Oğlunuzu ölüme göndermeyin. Ukrayna bu korkunç savaşı hiçbir zaman istemedi. Ama kendimizi gerektiği kadar savunacağız.” ifadelerini kullandı.