Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Kırım ve Donbas’ı geri almak bizim için çok önemli

Haberler
Anife Bilal
03 Eylül 2021, 10:56
Anife Bilal
03 Eylül 2021, 10:56

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kırım Yarımadası’nı Rus işgalinden kurtarılmasının Ukrayna devletinin ana hedeflerinden biri olduğunu vurgulayarak “Bizim için Kırım ve Donbas’ı geri almak çok önemli” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Amerika Birleşik Devletleri ziyareti kapsamında 2 Eylül 2021’de Stanford Üniversitesinde konuşma yaptı. Ukrayna’nın Avrupa’da lider konuma sahip olacak güçlü ve başarılı bir ülkeye dönüşeceğini söyleyen Zelenskıy, “Dünyada herkes ‘Amerikan rüyasını’ biliyor. Fakat biz çok zaman kaybettik, hayal etmek için zamanımız yok. Hayalimiz yok, hedefimiz var… İnsanlarımızı evlerine geri getiriyoruz; bizim için onları kurtarmak, Kırım ve Donbas’ı geri almak çok önemli. Biz, Avrupa’nın lideri olan güçlü ve başarılı bir ülke olacağız!” dedi.

UKRAYNA DÜNYADAKİ EN GÜÇLÜ ORDULARDAN BİRİNİ KARŞI KOYUYOR

Zor şartlara rağmen Ukrayna’nın ilerlemeye devam ettiğini belirten Zelenskıy, “Ukrayna, dünyadaki en güçlü ordularından biri olan Rus ordusuna karşı koyuyor, topraklarının bir kısmının işgal altında bulunuyor. Öte yandan bu şartlar altında Ukrayna demokratik, özgür, açık devlet inşa ediyor, yolsuzlukla mücadele sistemi, kamu yetkilileri için elektronik beyanı sistemi oluşturuyor, oligarkların ekonomi ve siyaset üzerindeki etkisini en aza indiriyor ve iş kurma, yürütme sürecini basitleştiriyor” diye konuştu.