Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Kırım Tatarlarının temsilcileriyle görüştü

09 Ağustos 2019, 16:45

Bugün, 9 Ağustos 2019 Dünya Yerli Halklar Günü vesilesiyle, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy Kırım Tatar halkının temsilcileriyle görüştü. Görüşmeye Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı (KTMM) Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi ve Kırımoğlu’nun danışmanı, Ukrayna parlamento seçimlerinde milletvekili olarak seçilen Rüstem Umerov ve Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Anton Korineviç katıldı.

Cumhurbaşkanın basın servisinin yaptığı açıklamada toplantınun Cumhurbaşkanı ofisi, Cumhurbaşkanın Kırım Özerk Cumhuriyetinde daimi temsilciliği ve Kırım Tatar Milli Meclisi arasındaki i şbirliğini güçlendirmek ve yarımadanın işgalden kurtulması ve yeniden entegre olması konusunda çabaların koordine edilmesini amaçladığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Zelenskiy konuşmasında görüşmenin yakın temas ve Kırım ile Kırım Tatarlarının korunması ile ilgili bütün hassas konuları ele almak için yapıldığını kaydetti.

Toplantı esnasında işgal altındaki Kırım’da insan haklarının korunması ve özellikle yarımadada alıkonulan siyasi tutsaklarının durumu ele alındı.

Bu görüşme, Zelenkiy’in Kırım Tatar halkının temsilcileriyle yaptığı ilk görüşme oldu.

Kırım Tatarları
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
REFAT ÇUBAROV
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: